U muzeju umetnosti provincije Nuoro predstavljena je neobjavljena reportaža fotografkinje Lisette Carmi, posvećena siromašnoj i ruralnoj Sardiniji šezdesetih i sedamdesetih. Antologija koju ne treba propustiti.

PhotoCredit: Lisetta Carmi

Ova izložba  „Veseli glasovi u mraku“ gde su predstavljene fotografije Sardinije od 1962. do 1976. godine, posvećena je radu slavne fotografkinje.

Izložba, predstavlja istraživanje autorke o životu na ostrvu. Rađene u periodu od oko petnaest godina, snažne fotografije potvrđuju antropološki iskorak i ljudsku empatiju koji su uvek bili odlika njenog fotografskog dela. Rezultat je portret vrlo siromašne zemlje koji je i dalje povezan sa isključivo seoskom ekonomijom, arhaičnom tradicijom, a težak posao i svakodnevni život ujedinili su muškarce, žene i decu na fotografijama.

Pored portreta i stotina crno-belih snimaka, izložene su fotografije i dijapozitivi u boji, posvećeni urbanom i ruralnom pejzažu koji je tek počeo da se modernizuje.  Carmi je bila uznemirujući autsajder u buržoaskoj Italiji šezdesetih i sedamdesetih godina, što potvrđuju i dva odeljka na izložbi. Ona kritikuje tadašnje društvo upravo realističnim pristupom svetu transvestita i ljudi na margini društva, i dokumentuje luku Đenovu i težak rad lučkih radnika.

 

Prethodni članakIzložba Ljiljane Šunjevarić „Stanice“ u MSUB-u
Sledeći članakJedan vek od pokretanja časopisa Zenit

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here