Nedavno završen sistem zaštite od poplave MOSE uspešno je zaštitio Veneciju prvi put u subotu, 3. oktobra 2020. godine, tokom oluje Alek. Zvaničnici su predvideli najgore, ali mobilna odbrana efikasno je funkcionisala.

PhotoCredit: water-technology.net, Chris73; Područje gde je postavljen MOSE

Setimo se najgore poplave u poslednjih 50 godina koja je ostavila trg Svetog Marka potopljen pod metar vode, u novembru 2019. godine. Gradske vlasti procenile su da je ukupna šteta od poplave bila veća od milijardu dolara. Projekat MOSE štitiće Venecijansku lagunu od potapanja  i čuvaće Veneciju i susedna područja od poplava.

PhotoCredit: foxnews.com

„Danas je sve suvo. Zaustavili smo more.“ rekao je u subotu novinarima gradonačelnik Venecije Luigi Brugnaro. „Ovde se dogodilo mnogo loših stvari, ali sada se dogodilo nešto divno.“

PhotoCredit: cnet.com, Robert Rodriguez/CNET

MOSE, italijanska reč za Mojsija, skraćenica je od Modulo Sperimentale Elettromeccanico, što znači eksperimentalni elektromehanički modul. Ime prikladno aludira na priču o Mojsiju koji se rastao od Crvenog mora.

PhotoCredit: cnet.com, NurPhoto/Getty, prošlogodišnja poplava Venecije

Projekat će sprečiti poplave postavljanjem 78 pokretnih kapija na tri ulaza, i to Lido, Malamocco i Chioggia, koje će odvojiti Venecijansku lagunu od Jadranskog mora.

Konzorcijumu Venecija Nuova, povereno je da izvodi projekat od strane Uprave za vode u Veneciji. To je konzorcijum italijanskih građevinskih kompanija, zadruga i firmi sa iskustvom u upravljanju lagunom.

PhotoCredit: Ironie, water-technology.net

Radovi na projektu započeti su 2003. godine nakon mnogo odlaganja. Od juna 2012. godine završeno je 75% radova na lokaciji. Očekivalo se da će projekat biti u potpunosti završen do 2014. godine. Ali tek 03.oktobra 2020. godine, MOSO je spasao Veneciju od poplave.

Veliki potop 1966. godine, koji je prouzrokovao masovne gubitke života i imovine, i potonuće grada za 11 centimetara, ukazao je na neophodnost da se zaštiti Venecija. Razlozi potonuća grada Venecije uglavnom se pripisuju porastu nivoa mora i vađenju podzemne vode i metana u okolini Venecijanske lagune.

PhotoCredit: cnet.com, Getty; poplave 1966. godine

MOJSIJE se izašao kao rešenje, nakon brojnih konsultacija i rasprava. Predlog za obezbeđivanje mera od poplava datira iz 1970-ih. Posebani zakon usvojen je 1973. godine, prema kojem je prihvaćeno šest projektnih predloga nakon poziva Consiglio Nazionale delle Ricerche (CNR), a kasnije od strane Ministarstva javnih radova 1980.godine.

Studija izvodljivosti za predloge završena je 1981. godine u okviru projekta nazvanog Progettone, koji je predložio postavljanje fiksnih barijera na ulazima, uključujući mobilne odbrambene strukture.

PhotoCredit: cnet.com, NurPhoto/Getty; Zima 2019.godine

Uprava za vode je 1982. godine zadužila Consorzio Venezia Nuova da osmisli i sprovede mere za zaštitu grada, što je predstavljeno 1989. godine u okviru projekta pod nazivom Riekuilibrio E Ambiente (REA), što se prevodi kao „Rebalans i životna sredina“. Venezia Nuova dao je apstraktno rešenje mobilnih barijera na ulazima u lagune i konačno ga je 1994. godine odobrilo Više veće javnih radova.

Prva studija uticaja na životnu sredinu prihvaćena je 1998. godine, a poboljšana je 2002. godine. Građevinski radovi na MOSE konačno su započeti 2003. godine.

Na dnu morskog dna postavljeno je ukupno 78 pokretnih kapija. Svaka je dužine 28m, široke 20 m i teška 300 tona. Pokretne kapije postavljene na dnu ulaznog kanala podržane su čeličnim i betonskim stubovima dužine 38m, prečnika 5 cm i dužine 20m, ubačenih u korito lagune.

PhotoCredit: Nerijp, water-technology.net

Vrata se sastoje od metalne kutijaste konstrukcije. Komprimovani vazduh se upumpava u strukturu kada se očekuje plima veća od 110m. Vazduh se podiže barijere na površini vode kako bi se blokirao protok plime i oseke i sprečio ulazak vode u lagunu.

Struktura je na dnu šuplja, kako bi se omogućilo cirkulisanje komprimovanog vazduha. Ona se  puni vodom i spušta u morsko dno kada nema opasnosti od poplava. Vrata na svakom ulazu funkcionišu nezavisno od očekivane sile plime.

Projekat MOSE takođe uključuje jačanje priobalnih područja, podizanje obala i popločavanje grada.

Prethodni članak30. Memorijal Nadežde Petrović – nekadašnji jug danas zapad
Sledeći članakHotel Buubble – hotel od „5 miliona zvezdica“

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here