Grad Napulj je, osim po Vezuvu i drevnoj Pompeji, poznat i po metro stanicama.
Poslednjih godina podzemne železnice u Napulju su pretvorene u predivne umetničke galerije savremenih umetnika sa namerom da ova vrsta javnog prevoza stanovnicima grada postane više privlačna.
Više od 100 čuvenih svetskih savremenih umetnika, dizajnera i arhitekti kao što su Alessandro Mendini, Anish Kapoor, Gae Aulenti, Michelangelo Pistoletto, Karim Rashid, i Sol LeWitt, je radilo na ukupno 14 stanica, pretvarajući ih u sistem podzemnih umetničkih galerija sa preko 200 svojih umetničkih radova.
U napuljskom metru posetioci sada mogu uživati u stalnim i privremenim umetničkim izložbama, kao i izlaganjima muzeja poput Napuljskog nacionalnog arheološkog muzeja koji se nalazi iznad jedne od stanica.
U planu je da se posetiocima u budućnosti obezbede i besplatne knjige koje mogu čitati dok se voze ispod najvećeg urbanog centra južne Italije.
Možda najlepša među njima je metro stanica Toledo, otvorena u septembru 2012. godine koju je dizajnirala španska firma arhitekte Oskara Tusketa Blanka u saradnji sa brojnim umetnicima.
Centralna tema su voda i svetlost, a osnovu dizajna predstavlja sitan mozaik kojim su prekrivene velike površine. Otvori u obliku heksagona i ogroman „krater“ na vrhu omogućavaju prodiranje prirodne svetlosti 50 metara ispod zemlje, u samo središte stanica metroa.
Lepotom se izdvaja i stanica Metropolitana di Napoli ili Univerzitetska stanica, koja je ime dobila zbog univerziteta u neposrednoj blizini i zbog toga što kroz nju svakodnevno prođe nekoliko hiljada multikulturalne akademske zajednice Napulja. Ovu metro stanicu je dizajnirao Karim Rašid.
Dizajn se bazira na simbolima digitalne ere, globalizacije, tehnoloških inovacija i mobilnosti.
Dizajner Karim Rašid je želio da pošalje poruku da Napulj više nije samo zatvoreni istorijski grad na jugu Italije,već intelektualno-informacioni centar koji je dobro povezan sa svetom.