Temom jednoporodične kuće, ovoga puta ne idemo u prirodu već se vraćamo u grad. Preispitujemo svoje potrebe. Mala kuća sa velikom terasom je, definitivno, sve što nam treba! Pred nama je domišljat primer kako u skučenom urbanom jezgru Tokija uživati u velikom, privatnom otvorenom prostoru.

„Kroz proces dizajniranja male kuće sa velikom terasom pokušali smo da dokažemo da veliki privatni prostor na otvorenom igra presudnu ulogu u kvalitetu života u gradu, jer podržava veliki broj aktivnosti na otvorenom,“ naglašavaju projektanti.

S obzirom da je prvobitni zahtev klijenta bio da imaju veliku terasu za jogu pod vedrim nebom, povezivanje terase sa dnevnim boravkom i spavaćom sobom s velikim prozorima bio je najbolji način da se obezbedi svež vazduh i dnevna svetlost u svim delovima kuće. Veliki prozori koncentrisani na par odabranih mesta, efikasno su poboljšali kvalitet svih prostora.

PhotoCredit: Takuro Yamamoto Architects, ArchDaily

Nivo drugog sprata istočne polovine lokacije izabran je kao privatni prostor na otvorenom, jer je to mesto okrenuto prema krovu prizemne garaže susedne kuće.  Zahvaljujući nižoj visini garaže, ovo mesto je izloženo suncu u stambenom prostoru velike gustine, što je relativno retka situacija u Tokiju.

Na mestu željene terase, u pravcu sever jug, svesno je ostavljem samo otvoren prostor. Tanka zidna platna postavljena su prema vrlo bliskim prozorima susednih kuća tako da obezbeđuju dovoljnu privatnost korisnicima ovog polujavnog prostora.

PhotoCredit: Takuro Yamamoto Architects, ArchDaily

Međutim, imati veliku terasu u ograničenom prostoru, na zadatoj parceli, znači samo jedno –  smanjenje unutrašnjeg prostora kuće. Da bi se nadoknadio gubitak površine korisnog poda, između prvog i drugog sprata je postavljena srkivena atika, čiste visine 1,4 m, koja služi kao veliki storidž za odlaganje.

Ovakvim uređenjem ova kuća je dobila dovoljnu količinu prostora za odlaganje, na jednom mestu, dok je poboljšana dnevna svetlost dnevne sobe i terase, jer su nivoi tih prostora dobili veću svetlu visinu.

PhotoCredit: Takuro Yamamoto Architects, ArchDaily

Već je sasvim jasno da Mala kuća sa velikom terasom inkorporira u sebe celokupno okruženje, uživanje u neograničenoj količini svetla, sunca, vazduha i plavog neba, stvarajući udobne unutrašnje prostore povezujući ih sa neograničenim količinama neba i vazduha spoljnog prostora.

„Najefikasniji način postizanja stvarne prostranosti gradskih kuća u stambenom prostoru velike gustine je uključivanje neograničenih spoljašnjih prostora u dizajn, a ne pokušavanje povećanja unutrašnjih prostora, što je neizbežno ograničeno veličinom same lokacije“, ističu autori.

Prethodni članakArhitektura i kultura (posle 10 godina)
Sledeći članakZelene tačke, beli krugovi- kako ćemo se kretati posle pandemije?

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here