Logički smisao svega što postoji

PhotoCredit: Muzej nauke i tehnike

U Muzeju nauke i tehnike (Skender begova 51) u utorak 12. novembra organizuju se dva javna predavanja vezana za interakciju nauke i umetnosti namenjena široj publici.

Prvo predavanje, pod nazivom,  Fibonačijeva estetika na primerima znamenitih građevina svetske arhitekture, zakazano je u 17 sati i 30 minuta. Predavač je dr Jelena V. Atanasijević, Filološko-umetnički fakultet, Univerzitet u Kragujevcu.

Analizom značajnih klasičnih objekata arhitekture, utvrđena je primena pravilnih geometrijskih formi i jasnih proporcijskih sistema na svim nivoima kompozicije sklopa.

Eklantna je zastupljenost proporcija fibonačijevog niza odnosno harmonijskog odnosa neprekidne podele na primerima estetski vrednih objekata klasične arhitekture.

Prezentacija pojedinačnih građevina znamenitih autora u duhu Fibonačijeve etstetike potvrđuje kontinum u razvoju arhitektonske misli.

Drugo predavanje planirano je za 18 sati i 30 minuta, i nosi naziv, Uloga geometrije i geometrijskih modela u očuvanju kulturne baštine. Predavač je dr Magdalena Dragović, Građevinski fakultet Univerzitet u Beogradu.

Interpretacija proporcija objekata sakralne kulturne baštine Srbije (najznačajnijih srednjevekovnih manastirskih crkava) složenog arhitektonskog koncepta, sprovedena je pomoću osnovnih geometrijskih oblika trougla, kruga, ili kvadrata, u okviru složenije geometrijske šeme, u svetlu mogućnosti rekonstruisanja devastiranih, ili urušenih objekata sličnog tipa.

Mogućnosti geometrijskih i drugih analiza ovih objekata kulturne baštine se značajno uvećavaju korišćenjem 3D geometrijskih modela: parametarskih modela kreiranih alatima savremenih kompjuterskih softvera, kao i modela dobijenih na osnovu podataka sa terena prikupljenih metodama terestričkog laserskog skeniranja, ili fotogrametrije.

Savremeni trend, na polju proučavanja, prezentovanja i očuvanja svetske kulturne baštine gradi standarde, koji pored navedenih, uključuje i modele objekata u proširenoj realnosti.

Tematska predavanja u Muzeju nauke i tehnike se održavaju u okviru Prve međunarodne konferencije Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu SmartArt – umetnost i nauka u primeni Od inspiracije do interakcije.

Javna predavanja u Muzeju vezana su za interakciju nauke i umetnosti namenjena široj publici, a posebno studentima različitih fakulteta i strukovnih škola.

Prethodni članakModa u modernoj Srbiji
Sledeći članakSpoj modernog i klasičnog u slikarstvu

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here