U petak 18. decembra 2020, u 19. časova biće emitovan javni razgovor multimedijalnih umetnika – Dragana Matića, iz Novog Sada i Vladimira Freliha, iz Osijeka, putem live striminga na fejsbuk stranici i jutjub kanalu Udruženja. Moderator diskusije biće Vladimir Mitrović, viši kustos MSUV.
Link It, Mark It
Javna diskusija jeste deo prve aktivnosti projekta Link It, Mark It (Poveži, obeleži). Projekat preispituje društvene fenomene 90-ih godina na prostorima jugozapadne Evrope i njihove efekte na stvaralačke prakse umetnika koji su sazrevali u tom periodu na ovim prostorima.
Ova projektna aktivnost je takođe podrzumevala boravak umetnika Vladimira Freliha u Novom Sadu i istraživanje prostornih, medijskih, društveno-političkih, socijalnih aspekata lokalne sredine u interakciji sa umetnikom domaćinom – Draganom Matićem. Javna diskusija predstaviće jedan deo ovog umetničkog istraživanja i rada, dok će krajnji rezultat ove umetničke saradnje biti predstavljen kao izložba u godini titule – Novi Sad – EPK.
Tematska relacija projekta je sadržana u terminu IZBRISAN, koji referiše na obeležje koje se 90-ih odnosilo na različite vidove diskriminacije države i institucija prema civilnom stanovništvu na bivšim teritorijama Jugoslavije. U terminu izbrisan, zastupljeni su represivni oblici, selekcije prema različitim nacionalnim, verskim i drugim oblicima pripadanja.
U tom smislu tematski okvir paralelno govori o izgubljenim identitetima i izgubljenjim generacijama. To su generacije koje su izgubile mesto boravka, posao, imovinu, državljanstvo, osnovna prava. Ovi gubici naglašavaju posebnu i manje priznatu posledicu – oduzetu mladost. Upravo iz razloga narušavanja osnovnih civilizacijskih načela, ove generacije su zbog raspada SFRJ i ratnih sukoba, sankcija i izolacije, a kasnije i u periodu tranzicije, zabeležene kao generacije prepuštene slučaju.
O učesnicima
Dragan Matić
Rođen 1966. u Bačkom Petrovcu, diplomirao je slikarstvo na Akademiji umetnosti u Novom Sadu 1991. godine. Magistrirao je slikarstvo na Akademiji umetnosti u Novom 2000. godine. Zaposlen na Akademiji umetnosti u Novom Sadu kao redovni profesor. Njegov umetnički rad obuhvata medij slikarstva, ready-made, digitalnu fotografiju, video, performans, elektronski zvuk. Član je umetničkih grupa Multiflex i Happy Trash Production, dobio je nekoliko domaćih i međunarodnih nagrada za umetnički rad. Izlagao je samostalno i kolektivno na velikom broju izložbi u zemlji i inostransvu.
Vladimir Frelih
Rođen 1963. u Osijeku, dipolomirao je na Kunstakademie u Dizeldorfu (Kunstakademie Düsseldorf), gde je završio i master studije 2000. godine. U svom umetničkom radu često se bavi konceptom vizualizacije medijskih rubova kako digitalnih, tako i analogno materijalni medija i njihove međusobne komunikacije, prevodivosti ili kompatibilnosti. Krajnji produkt, umetnički rad, neretko je estetska, oblikovna nuspojava, bilo da se radi o videu, videoinstalaciji, fotografiji, vebu, računalnom programu ili objektu i slici u svim njenim varijacijama. Pojedinac, zajednica, društvo su neodvojivi elementi umetničkog i pedagoškog promišljanja. Kroz samostalne i skupne izložbe aktivno deluje na savremenoj domaćoj i stranoj umetničkoj sceni. Dobitnik je nekoliko nagrada za svoj umetnički rad. Njegovi se radovi takođe nalaze u više javnih i privatnih zbirki i fondacija savremene umetnosti (Kunstmuseum Bonn, Stadt Düsseldorf, MSU Zagreb). Na Akademiji za umetnost i kulturu Osijek predaje Fotografiju, Video i film i Multimediju. Od 2011. Godine na Akademiji umetnosti Novi Sad kao gost profesor predaje Savremenu umetničku praksu i Metode umetničkog istraživanja.
Vladimir Mitrović
Rođen 1964. u Loznici, diplomirao je istoriju umetnosti na Filozofskom fakultetu u Beogradu (1989). Bio je urednik kulturne rublike vojvođanskog političko-kulturnog magazina Bulevar (1999-2002), izvršni urednik časopisa za arhitekturu i urbanizam DaNS (2003-2011) i v.d. direktora Muzeja Vojvodine (2008-2010). U Muzeju savremene umetnosti Vojvodine radi kao kustos od 2007. godine. Po opštem mišljenju jedan je od pionira izučavanja istorije arhitekture novijeg doba i posleratnog perioda na području Vojvodine. Bavi se i likovnom kritikom. Tekstovi su mu prevođeni na engleski, nemački, mađarski, rumunski i francuski jezik. Autor je brojnih knjiga, izložbi, kataloga i dokumentarnih filmova iz oblasti istorije arhitekture XIX i XX veka u Vojvodini i Srbiji. Studije i stručne članke objavljivao u domaćim i stranim stručnim umetničkoj periodici, nedeljnoj i dnevnoj štampi. Član je UPIDIV-a i međunarodnog udruženja za proučavanje moderne arhitekture Do. Co. Mo. Mo. i redovan saradnik Leksikona arhitekata Srbije i Srpskog biografskog rečnika. Dobitnik je nagrada Pavle Vasić i Ranko Radović.
Organizator: Savez udruženja likovnih umetnika Vojvodine
Program razmene i boravka SULUV
Projekat Link It, Mark It (Poveži, obeleži) realizuje se uz podršku Fondacije Novi Sad 2021 – Evropska prestonica kulture, u okviru programskog luka Seobe, Gradske uprave za kulturu Grada Novog Sada i Fonda za otvoreno društvo, Srbija.