Ovaj projekat je dobra rekonstrukcija kuće iz 1970-ih u Birmingham-u. Projekat je zahtevao potpunu promenu enterijera koji je po današnjim potrebama stanara pretvoren u vedar i prostran životni prostor. Ovaj projekat uradio je Intervention Architecture, biro iz Birmingham-a.

Uklanjanjem pregradnih zidova, proširenjem objekta ka dvorištu i promenom nagiba krova, arhitektonski studio uspeo je da stvori savremeni enterijer u kući iz `70-ih u Edgbaston-u, u kojoj živi tročlana porodica.

Preimenovana u „Honey and Walnut House“, ova kuća se može pohvaliti otvorenim prostorom sa zasvođenim plafonima, i velikim prozorima i vratima od orahovog drveta.

PhotoCredit: Handover Agency

Sledeći ovaj pristup, projektantski tim je izvršio vrlo jednostavno proširenje objekta ka zadnjem delu dvorišta. Zatim su zamenili originalnu krovnu konstrukciju, što je pomoglo da se uravnoteže spoljne proporcije kuće.

Unutra su uklonjeni stari spušteni plafoni kako bi se otkrile kosine novog krova.

PhotoCredit: Handover Agency.

Želja porodice je bila da se stvori veliki jedinstveni prostor za kuhinju, trpezariju i sedenje, sa bibliotekom, TV prostorom i vezom sa baštom.

Novi raspored kuće podeljen je na tri zone, sa dnevnim prostorima u centru, spavaćim sobama i kupatilima na jednoj strani, te garažom i pomoćnim prostorijama na drugoj.

Iako su klijenti želeli da njihov dom bude otvoren prostor, arhitekte su pokušale da izbegnu minimalistički pristup uređenju, koji po njima deluje hladno. Tako da su projektovali nameštaj koji je od samog početka planiran kao sredstvo za suptilnu podelu prostora.

U dnevnom boravku polica za knjige služi kao vizuelna prehrada, dok kuhinju jasno definiše velika ostrvska jedinica.

Materijali takođe pomažu u stvaranju osećaja topline. Hrastov parket prostire se kroz unutrašnjost, dok zid od letvi od tamnog drveta između otvorenog prostora za boravak i spavaćih soba, je podsećanje na `70-te godine.

Obloga od drvenih letvi uključuje i „tajna vrata “ koja vode u spavaći deo, i predstavlja pozadinu koja je u kontrastu sa ostalim svetlim elementima.

Detalji prozora takođe daju karakter unutrašnjosti spavaće sobe. Glavna spavaća soba ima sedište na hrastovom prozoru, dok  je dečija soba obložena drvetom, ima polusprat i zid za penjanje.

Isto važi i za radnu sobu u kojoj se nalaze ugrađeni sto od oraha i police. Supostavljanje svetlih tonova i teksture tamnog oraha pojačava prirodno svetlo u prostoru, istovremeno stvarajući posetiocu utisak posebnosti u svakoj prostoriji.

Prethodni članakProdužen konkurs za učešće na 43. Salonu arhitekture
Sledeći članakRezultati arhitektonskog konkursa za proširenje postojećeg depoa NBS u Beogradu

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here