Britanski vajar Jason DeCaires Taylor stvorio je podvodni paviljon, kraj obale Australije kao stanište za morski život.

PhotoCredit: underwatersculpture.com, Jason deCaires Taylor

Stvoren kao deo Muzeja podvodne umetnosti, koralni paviljon je smešten na dno okeana, u morskom parku na grebenu John Brewer. Nalazi se na 50 milja od Townsville-a, primorskog grada u australijskoj državi Queensland.

PhotoCredit: underwatersculpture.com, Jason deCaires Taylor

„Uvek me je očaravala atmosfera olupina. Mrtav brod je kuća ogromne količine života – riba i biljaka. Mešavina života i smrti je tajanstvena, čak i religiozna. Postoji isti osećaj mira i raspoloženja koji osećate kada uđete u katedralu.“

PhotoCredit: dezeen, Jason deCaires Taylor

Smešten u otvoru prirodnog grebena, napravljen od čelika koralni paviljon (Coral Greenhouse) je prepun skulptura drveća i ljudi.

PhotoCredit: dezeen, Jason deCaires Taylor

Umesto stakla, voda ispunjava prostor između rebara podvodne konstrukcije. Elementi u obliku spirale, pričvršćeni su za anode od cinka koje plutaju u vodi. Teška 165 tona, skeletna konstrukcija je usidrena na peščano dno teškom bazom i ima integrisane ciklonske veze kako bi je zaštitila tokom oluje. Njegova trougaona struktura dizajnirana je tako da mu pruža stabilno težište na dnu.

PhotoCredit: underwatersculpture.com, Jason deCaires Taylor

„Dizajn paviljona je biomorfan. Njegov oblik određen je silama prirode. Pošto se koralni paviljon polako kolonizuje i gradi greben, on će se postepeno apsorbovati  u svoju okolinu“ , rekao je DeCaires Taylor.

Nerđajući čelik, pH neutralan cement i cink izabrani su kao materijali koji će podstaći koralni greben da raste u strukturi i oko nje. Sadnice su ispunjene pravim koralima, koji se razmnožavaju stvarajući umetnička dela.

Ronioci koji održavaju paviljon, ali i posetioci, lako mogu pristupiti podvodnim skulpturama na tri ulaza u paviljon, kroz otvore široke dva metra. Posetioci se mogu odmarati u paviljonu i posmatrati ekosistem i umetničke figure.

DeCaires Tailor modelirao je drveće sa lokalnim australijskim biljkama, poput eukaliptusa i palme. Skulpture dece, rade se po uzoru na stvarnu decu iz škola širom sveta.

PhotoCredit: underwatersculpture.com, Jason deCaires Taylor

„Deca proučavaju ekosistem i imaju tendenciju da sade korale“, rekao je DeCaires Taylor. „Dakle, oni teže svojoj budućnosti, gradeći drugačiji odnos prema našem morskom svetu, oni ga prepoznaju kao dragocenog, krhkog i kome je potrebna zaštita.“

Kao atrakcija, Koralni paviljon i Muzej podvodne umetnosti, ima cilja da edukuje ljude o Velikom grebenu, koji je ugrožen.

Veliki PhotoCredit: underwatersculpture.com, Jason deCaires Taylor

Njegov sistem koralnih grebena najveća je građevina na svetu koju čine živi organizmi, ali rastuće temperature mora, uzrokovane klimatskim promenama, izazivaju sve češća masovna beljenja koralja.
„Naša vizija je da podstaknemo akciju na očuvanju grebena i okeana i postignemo pozitivne rezultate po životnu sredinu. Koralni paviljon će to učiniti smanjujući pritisak na greben okruženje“, rekao je DeCaires Taylor.

„Nadamo se da ćemo unaprediti obrazovanje i pružiti mogućnosti naučnicima, studentima i turistima da se uključe u učenje zasnovano na akcijama i sprovedu globalno važna istraživanja obnove koralnog grebena.“

PhotoCredit: dezeen, Jason deCaires Taylor

Zajedno sa Koralnim paviljonom, na obali Tovnsville-a postavljena je osvetljena skulptura visoka četiri metra, devojke koja drži školjku.

Nazvana Ocean Siren, napravljena je po uzoru na devojku iz australijskog starosedelačkog plemena Wulgurukaba. Koristeći podatke prikupljene sa meteorološke stanice, LED displej koji pokriva polovinu skulpture menja boju u skladu sa temperaturom mora oko grebena. Pokretane solarnim pločama, lampice Ocean Sirene deluju kao upozorenje za opasnost po okolinu od zagrevanja vode.

 

Izvor:dezeen, huffpost.com, Museum of Underwater Art

 

Prethodni članakHoteli koje bi trebalo posetiti u Milanu
Sledeći članak15 pitanja jednom Arhitekti

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here