Međunarodna arhitektonska mreža Archipelago, koju uređuju studenti i mlade arhitekte, otvorila je poziv za sve kreativce i njihove ideje na temu: Uticaj samoizolacije na arhitektonsku edukaciju i praksu, kao i međuodnosa prostora i mentalnog zdravlja.
Obzirom da se u vreme karantina, javila potreba za reakcijom na aktuelnu zdravstvenu krizu, upućen je javni poziv, kao način dokumentovanja niza tema čije istraživanje i beleženje Archipelago smatra važnim. Posebno u ovakvom dobu nevolja, koje predstavljaju izazov našoj otpornosti i snalažljivosti, čest je slučaj da se najbolje strategije i najvrednije lekcije rađaju razmenom naših individualnih iskustava.
Archipelago ovim putem nastoji da doprinese toj razmeni i dobije zaključke koji bi mogli pomoći da vidimo više od naša četiri zida i barem malo nadoknadi ograničenu društvenu interakciju. To „nešto“ osmišljeno je u obliku otvorenog dnevnika za mlade arhitekte, kreativce i ljude koji su se osećali usamljeni u izolaciji.
Teme uključuju:
– Da li je karantin zona udobnosti ili toksična neprilika?
– Kakav je uticaj fizičkog prostora u vreme izolacije, na mentalno zdravlje?
– Može li prostor izlečiti napad panike?
– Šta znači solidarnost u arhitekturi?
– Koje su veze udaljenosti u podučavanju i praktikovanju arhitekture?
– Da li su naše subjektivne vizije budućnosti utopijske ili distopijske?
– Hoće li naše nove navike izdržati test vremena?
Smernice za prijavu:
– Otvoreno za sve!
– Neograničen broj prijava po osobi
– Nema akademskih ni dobnih ograničenja
– Na engleskom jeziku ili s pratećim prevodom
– Najviše 200 reči po tekstu
– Najviše 10 megabajta po datoteci, bilo kojeg medija ili formata
– Rokova nema, objava sledi po primanju rada
– Prijava treba da odgovara briefu i relevantnoj temi/temama
– Bez uvredljivog sadržaja i govora mržnje
– Originalan sadržaj koji je rezultat autorovog vlastitog rada
Prijavom autori daju dopuštenje Archipelago mreži, da reprodukuje i objavljuje autorov rad na svojim platformama i platformama svojih članica. Sva ostala prava autor zadržava za sebe.
Namera je katalogizirati načine razmišljanja o arhitekturi i proizvodnji arhitekture u vreme pandemije koronavirusa.
Ovo su neviđena vremena za našu generaciju i svačiji će odgovor biti drugačiji, reflektujući individualne okolnosti, lokaciju, stepen udobnosti i kreativne stimulacije. Kao udruženje mladih arhitektonskih mislioca, Archipelagov tim smatra da je važno razmišljati o uticajima ovoga na arhitektonsku edukaciju, istraživanje i profesionalnu praksu. Ova multidisciplinarna globalna grupa, nudi mesto za skupljanje i razmenu individualnih priča, beleženje kreativnih odgovora na trenutne svetske probleme. Ovo je atipičan poziv za radove čiji će se tematski sadržaj razvijati i menjati u stvarnom vremenu. To će biti prvi kolaborativni projekat ove mreže, pri čemu se stvaranje i uređivanje sadržaja odvija na globalnom nivou.
Ovaj međunarodni poziv autorima nudi priliku da svojim brzinskim odgovorom doprinesu živom katalogu aktuelnih tema. Svaku prijavu treba shvatiti kao razglednicu, ili trenutak refleksije kroz medijske vizualne slike, grafike, fotografije, ili ilustracije u pratnji kratkog tekstualnog zapisa. Jednako će biti prihvaćene i prijave u tekstu bez vizuelnog sadržaja, i obrnuto. Sadržaj može biti bilo kakav oblik kreativnog odgovora, što može uključivati recentne projekte, delove istraživanja, fotografiju rada u toku, izlomak iz sopstvenog dnevnika, ili jednostavno pitanje.
Archipelago kooperativno deluje putem međunarodne platforme s ciljem napredovanja postojećih publikacija, šireći pritom znanja koja se ne vezuju za samo jednu školu, grad ili državu. Aktivnosti ove mreže možete pratiti na web stranici, Instagramu i Facebooku.