17. međunarodna izložba Venecijanskog Bijenala arhitekture trajaće od 23. maja do 29. novembra 2020, čiji je autor arhitekta i naučnik Hashim Sarkis, sa temom ovogodišnje izložbe: Kako ćemo živeti zajedno?

Sarkis je objasnio svoju odluku na sledeći način:

„Potreban nam je novi prostorni dogovor. U kontekstu širenja političkih podela i rastućih ekonomskih nejednakosti, pozivamo arhitekte da zamisle prostore u kojima možemo velikodušno živeti zajedno: zajedno kao ljudska bića, koja uprkos našoj sve većoj individualnosti, žude da se povežu jedni sa drugima širom digitalnog i realnog prostora; zajedno kao nova domaćinstva koja traže raznovrsnije i dostojanstvenije prostore za prebivanje; zajedno kao zajednice u nastajanju, koje zahtevaju jednakost, inkluziju i prostorni identitet; zajedno preko političkih granica; i zajedno kao planeta suočena sa krizama koje zahtevaju globalnu akciju kako bi je imali i u budućnosti.

Arhitekte pozvane da učestvuju na ovogodišnjem Bienalu se ohrabruju da angažuju i druge profesije, i to umetnike, građevinare i zanatlije, ali i političare, novinare, ljude koji se bave društvenim naukama kao i građane. Zapravo, treba potvrditi ulogu arhitekte kao srdačnog domaćina koji poštuje dogovore. Paralelno s tim, ovom izložbom autori žele da pokažu da arhitektura u svojoj materijalnoj, prostornoj i kulturnoj specifičnosti nadahnjuje načine „kako da živimo zajedno“.

S tim u vezi, učesnici treba da istaknu one aspekte glavne teme koji su jedinstveno arhitektonski. Kustosi nacionalnih učešća pozvani su da se bave jednom ili više podtema izložbe. Potreba za inkluzivnijim socijalnim smeštajem i opremom ili za više gradskog i teritorijalnog tkiva ostaje i dalje aktuelna u ekonomijama u usponu, kao i u naprednim zemljama.

Godina 2020. se često naziva prekretnicom na putu ka boljoj budućnosti. Mnoge nacije i gradovi osmislili su „Viziju 2020“. Godina je pred nama. Gledamo u kolektivnu arhitektonsku maštu da susretnemo ovu značajnu priliku sa kreativnošću i hrabrošću“ , rekao je Sarkis.

PhotoCredit:labiennale.org; Hashim Sarkis i Paolo Baratta

Predsednik Bijenala, Paolo Baratta izjavio je:

„Bienale arhitekture 2018. skrenulo nam je pažnju na slobodan prostor, suštinski element našeg života koji je izostavljen u toliko nedavnih zbivanja. Sa Hashimom Sarkisom pokušaćemo proširiti naš horizont na sva pitanja koja postavljaju zajednički život.

Živeti zajedno znači pre svega svest o potencijalnim krizama, starim i novim problemima koji ne dobijaju odgovarajuća rešenja, niti često odgovarajuću pažnju, u spontanom razvoju naših ekonomija i društava i za koje je potrebna veća pažnja i opsežan i hrabar kapacitet planiranja.

Sve promene koje su u toku, i one koje se očekuju, sve treba ozbiljno uzeti u obzir, kao i buduće potrebe i do sada neadekvatne odgovore; one takođe traže novu energiju, svest o sukobima i preprekama, ali i neko prosvetljenje koje dolazi iz projekata koji su u toku izrade, jer nude mnogobrojne predloge i zato su prepoznatljivi kao pozitivni primeri. U svetu se pojavljuje značajan dualizam. Razlika između sadašnjih uslova stanovanja i uslova koje zagovaramo kvalitativno je različita u različitim delovima sveta. Na velikom području planete pitanje životnog prostora još uvek se mora razmotriti u njegovim tradicionalnim i elementarnim komponentama (prostori u kojima se može naći utočište, živeti, garantovati adekvatni stambeni uslovi, javni prostori).

Ostali delovi sveta prolaze kroz nove faze razvoja u kojima se uslovi za proizvodnju, organizaciju rada i razmene, organizaciju društva, zajednica i domaćinstava menjaju ili su se već promenili, krećući se ka stvarnostima koje su različite, ponekad dramatično drugačije , od onih za koje su projektovani i realizovani nedavni teritorijalni, urbanistički i graditeljski događaji.

Od istraživanja Hašima Sarkisa i od pojedinačnih zemalja učesnica očekujemo niz primera koji, osim što nas obaveštavaju o različitim stvarnostima i aktuelnim trendovima ali i sukobima, mogu zamisliti svet na delu koji se suočava sa tim pitanjima, a posebno svet arhitekture posvećene razmišljanju i realizaciji novih rešenja.

Svesnost da u različitim delovima sveta razvijamo ovu novu ideju i radimo na ovim novim projektima, samo je po sebi deo drugačijeg „zajedničkog života“ za koji se Bijenale 2020 nudi kao idealno mesto„, rekao je Baratta.

Prethodni članakIzložba arhitekte Lazara Kuzmanova
Sledeći članakImaginando (zamišljajući)

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here