Kaizen – korak po korak do cilja

Možda ste neku stvar odlagali da uradite tokom dana jer niste imali sat vremena, ali 60 slobodnih sekundi sigurno imate!

PhotoCredit: Jonathan Singer

U japanskoj kulturi postoji Kaizen – princip jednog minuta koji dovodi do napretka. Metod se temelji na dva principa – „kai“ (promena) i „zen“ (mudrost). Njen tvorac Masaki Imai smatra da kaizen može da se primeni na sve aspekte života.  Osnova ideje je da nešto treba da se vežba, radi, samo jedan minut svakog dana. Kako to izgleda u realnom životu?

Da li vam se dešava da svoje obaveze odlažete unedogled zbog lenjosti? Jednostavno, kažete sebi: „Obaviću to sutra, ako ne sutra, onda prekosutra sigurno, ili bar sledeće nedelje, ako ne, onda one tamo obavezno, to je najbolja nedelja za nov početak!“ Ponekad se desi i da se pokrenete, ali posle kratkotrajnog truda, izgovor postaje vaš najbolji drug: „Ma, dovoljno sam uradio, ne mogu više!“  i odustanete od daljeg napora. Novi život odlažete za neko drugo vreme.

Postoje razlozi zašto je tako.

  • Prvo, želite previše stvari da obavite prebrzo.
  • Drugo, brzo se zasitite novih odgovornosti.
  • Treće, teško se oslobađate starih navika.

Mali zadaci

Najveća prepreka na putu ka ostvarenju postavljenog cilja ste najčešće vi sami sebi. Nesvesno, u svojoj glavi, gradite staze sa preponama, nesavladive razboje, klizave grede, iskopane šančeve, srušene mostove. Znate li da sa malim koracima, zadacima koje zadajete sebi u toku dana a za koje vam je potreban samo jedan minut, možete doći do cilja koji ste zamislili? Slavko Štimac u filmu „Sećaš li se Doli Bel” svakog dan izgovara, „svakoga dana u svakom pogledu sve više napredujem”.

Preduzimajući male korake, iz dana u dan, steći ćete naviku koja će vas malo po malo dovesti do cilja.

Jedna velika prepreka kao što su jutarnji sklekovi, dijeta za mršavljenje ili učenje stranog jezika, postaće vam lak i zabavan zadatak.

PhotoCredit: Viktor Kiryanov

Na tom putu potrebno je da:

  • Savladate manjak poverenja u sebe i svoje sposobnosti
  • Iskusite osećaj uspeha

Inspirisani ovim uspehom postepeno ćete produžavati vreme provedeno u nekoj aktivnosti.

  • 1 minut pretvorićete u 2 minuta.
  • 2 minuta u 20 minuta.
  • 20 minuta u 60 minuta.

Ovo je ključ japanskog poslovnog i privatnog uspeha koji se može primeniti i u bilo kom okruženju i bilo kom segmentu života.

Da li kajzen ima primenu i u arhitekturi

Može li da se projektuje minut na dan?

Proces projektovanja je složen sistem brojnih radnji koji svakako pozdravlja kontinuitet, pre nego kampanjski rad. Mozak kreativaca mnogo toga obavlja u beckgroud-u. Zato je potrebno svakodnevno inicirati taj rad i napredak, makar samo na minut. Ovim pristupom brže se donose  dobro isplanirane odluke i dosežu kreativnija rešenja.

Osim toga, arhitekte imaju tu urođenu crtu u svom karakteru, da je nešto uvek moglo bolje da se reši. Tek pred pritiskom rokova, donose konačne odluke i zaokružuju temu. Do tada je projektovanje stalno u procesu poboljšanja, što je jedan od osnovnih kajzen postulata.

Strateška promena

 Masaki Imaii, utemeljivač kaizena kaže: „Kaizen je mala promena, ali kada se primeni na strategiju, ona je velika strateška promena“. Kada se dostigne jedan cilj, teži se ka unapređenju dostignutog, uvek se pitate: „Kako mogu ovo da poboljšam“? Postojeće stanje se ocenjuje kao „nikada nije dovoljno dobro“. Teži se stalnom napretku na svakom mestu i u svakom momentu, i u najmanjim koracima.

Stara japanska poslovica kaže: „Ako neko nije viđen tri dana, od njegovih prijatelja se očekuje da ga dobro pogledaju i da vide kakve promene su ga našle“. Podrazumeva se da se čovek za tri dana odsustva promeni, a prijatelji treba da primete i pozdrave tu promenu.

Kaizen nije samo skup mera unapređenja već um koji stalno teži boljim stvarima. U kaizenu je čovek ispred tehnologije, proces ispred rezultata, predlozi o poboljšanju rada potrebni i neophodni.

merdevine, covek, nebo
PhotoCredit: Samuel Zeller

Japanci su ovde u velikoj prednosti jer je kaizen njima gotovo urođen. Oni često i ne primećuju da kaizen razmišljaju. Za njih je eliminisanje svih oblika rasipanja, uz štednju, najvažniji zadatak u poslovnom i životnom okruženju.

Koraci u kaizenu su:

  • Kreirati plan promena i definisati korake koji se trebaju preduzeti.
  • Testirati promenu na malom uzorku.
  • Ispitati rezultate testa, uverite se da je unapređen proces
  • Primeniti promene na posao ili život

Na tablicama iz VIII veka koje su arheolozi pronašli blizu Hirošime je pisalo: „Počni da radiš pre nego što svane, a završi kada se pojavi mesec na nebu“, navodi u svojoj knjizi „Kaizen – način razmišljanja“, autorka Sanje Radenković. Ako su Japanci već tada radili i ponašali se u skladu sa ovim tekstom, ne treba da čudi otkud čuvena japanska marljivost i odanost poslu.

Uz kaizen možete da osvestite japanski gen u sebi i počnete kontinuirano da primenjujete promene uz stalno usavršavanje nečeg, nekog ili vas samih. Promene su neizostavni deo naših života. Nekada smo ih svesni, a nekada ne. Ali kada ih osvestimo, one mogu raditi u našu korist.

Prethodni članakNe možete, ne umete? E pa varate se!
Sledeći članakPovratak kući

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here