Sledećih deset godina moglo bi biti u znaku ponovnog osvajanja svemira!
Ne samo da NASA najavljuje novu misiju na Mesec već Elon Musk ima puno veće i ambicioznije planove, da osvoji Mars i počne da gradi koloniju koja će biti prvi korak trajnom naseljavanju Crvene planete.
Može se očekivati i početak svemirskog turizma, a možda i novih svemirskih stanica u kojima bi astronauti (a možda i turisti) živeli i provodili istraživanja, tako da bi to mogle biti baze i temelji za buduće svemirske poduhvate.
S obzirom na sve veći fokus na svemir, možemo očekivati da će u narednim godinama biti sve traženije radno mesto svemirskog arhitekte, a u SAD-u već postoje i studije svemirske arhitekture.
Naime, na Univerzitetu u Houstonu, Sasakawa International Centar for Space Arhitecture (SICSA), još od kraja osamdesetih godina postoje studije svemirske arhitekture i to su jedine studije takve vrste na svetu.
SICSA je “akademski lider na području svemirske arhitekture”, ali edukacija i istraživanje nisu usmereni samo na svemir već i na razvoj i dizajn zemaljske proizvodnje i objekata u ekstremnim uslovima na našoj planeti, kao što je smeštaj za ljude u slučaju katastrofa, polarnih istraživačkih stanica itd.
Stručne studije svemirske arhitekture namenjene su postdiplomcima iz naučnih oblasti i svima koji su završili studije arhitekture, a imaju “odgovarajuće tehničke kvalifikacije”.
SICSA nudi dva kurikuluma svemirske arhitekture – redovni studenti slušaju tri semestra, dok vanredni studenti koji su već zaposleni slušaju pet semestara. Kurikulum uključuje predmete poput planiranja i analize misija, kao i dizajn svemirskih brodova i svemirskih stanica, a osim dizajna, studenti uče i o logistici, orbitalnoj mehanici, troškovima transporta itd
S obzirom na to da se univerzitet nalazi u Houstonu, SICSA sarađuje sa svemirskim centrom, ali i vazdušnom lukom u tom gradu, kao i s NASA-om, Boeingom i drugim kompanijama.
Za mnoge ljubitelje svemira i potencijalne svemirske istraživače ovo su studiej iz snova, a više informacija o SICSA-i i svemirskoj arhitekturi pogledajte u kratkom video snimku.