Povodom manifestacije „Muzeji za 10“, GLU poklon zbirka Rajka Mamuzića pripremila je izložbu „Vladeta Petrić – ritam mase i arabeske“. Izložba će biti otvorena 12. maja 2021. godine, a posetioci će moći da vide izložene radove do 30. jula 2021. godine.

Izložba predstavlja stvaralaštvo vajara Vladete Petrića (Beograd, 1919 – Čačak, 1970), značajnog predstavnika savremenih tendencija u skulpturi na jugoslovenskoj umetničkoj sceni druge polovine 20. veka. Vladeta Petrić je tokom plodnog umetničkog stvaralaštva ostavio traga u portretnoj, spomeničkoj i figuralnoj skulpturi, dok je kroz svoj rad i zalaganje bio aktivan član društva i jugoslovenske umetničke scene u decenijama nakon Drugog svetskog rata. Njegov rad je obeležen kako portretnim ostvarenjima u širokom jezičkom dijapazonu, tako i figuralnim kompozicijama narativno-egzistencijalističke poetike i monumentalnom skulpturom posvećenom NOB-u i herojima antifašističke borbe. Od 1961. do 1965. godine bio je direktor Muzeja „25. maj“ u Beogradu, a od 1967. predsednik ULUS-a.

Vladeta Petric: Satir, 1964, bronza; PhotoCredit: muzejisrbije.rs

Postavka izložbe, pored dela Vladete Petrića koje je sakupio Rajko Mamuzić, predstavlja i skulpture koje su 2019. godine dospele u fond Poklon zbirke kao poklon porodice umetnika. U grupi poklonjenih skulptura odlivenih u trajnom materijalu (drvo, bronza) i gipsu, zastupljena su neka od najuspešnijih ostvarenja ovog vajara. Darodavni gest Petrićeve porodice je poslužio kao povod za izložbu, a njoj u susret izlivene su četiri skulpture u bronzi.

Publiku će na otvaranju izložbe pozdraviti direktor Poklon zbirke Rajka Mamuzića Vladislav Šešlija. Izložbu će svečano otvoriti pokrajinska sekretarka za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama Dragana Milošević. Autorka izložbe je viša kustoskinja Ana Rakić.

U četvrtak, 13. maj u 18 časova, održaće se stručno vođenje kroz izložbu „Vladeta Petrić – ritam mase i arabeske“ autora izložbe više kustoskinje dr Ane Rakić.

Publika će tokom ovog stručnog vođenja kroz izložbu imati priliku da se upozna sa specifičnostima vajarskog stvaralaštva Vladete Petrića, važnim prekretnicama u njegovom umetničkom razvoju, kao i načinu na koji je njegov rad obeležio savremenu scenu i obogatio umetničku baštinu modernog skulptoralnog izraza druge polovine 20. veka u Jugoslaviji.

Prethodni članakMuzeji za 10!
Sledeći članakIzložba Feđe Kiseličkog u „O3ONE Art space“

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here