Na urbanističko-arhitektonskom konkursu, koji je raspisala Fondacija „Novi Sad – Evropska prestonica kulture“, za najznačajniji memorijalni projekat Novog Sada, Memorijalni centar, izabrano je rešenje autorskog tima „Spring Studio“.
Pobedničko rešenje će, uz sve ostale pristigle radove, biti predstavljeno u okviru izložbe u Distriktu, od ponedeljka 23. januara, povodom obeležavanja 81. godišnjice Novosadske racije.
Memorijalni centar posvećen je svim nevino stradalim žrtvama u Pogromu u Južnoj Bačkoj tokom januara 1942. godine, a biće smešten u prostoru Distrikta, dajući toj lokaciji novu vrednost.
Memorijalni centar biće jedan od najznačajnijih legata projekta „Novi Sad – Evropska prestonica kulture“, zajedno sa svim procesima koji su mu prethodili, a koji su postavljeni kao nove prakse pristupa u arhitekturi.
Stručni žiri, koju su činili arhitekte, istoričari, predstavnici Eparhije bačke i Jevrejske opštine, doneo je odluku da nagradu dodeli drugoplasiranom rešenju, koje se izdvaja kao najpromišljenije i kvalitativno najuspešnije po mišljenju žirija. Stav žirija je da ovo rešenje zaslužuje dalju pažnju, kao i da, uz pojedine dorade na osnovu smernica datih u obrazloženju, treba da uđe u proces daljeg razvoja i konačne realizacije. Žiri smatra da je rešenje potrebno prilagoditi u smislu komunikativnosti, eksplicitnosti i načina isticanja simbola stradalničkih naroda, pri čemu će koncepcijski stav autorskog tima, koji u fokus stavlja čoveka i ljudskost, biti sačuvan. Osim toga, skrenuta je pažnja da je neophodno preciznije ustanoviti potrebe modifikacije terena, kao i mogućnost da se postojeći parking uz Distrikt transformiše u javni prostor, odnosno trg, kojim bi se susedni sadržaji „objedinili“.
Autorski tim „Spring Studio“ čine: Maja Dragišić, d.i.a, Milan Božić, d.i.a, Milica Milosavljević, m.i.a i Divna Babović, d.i.p.a, sa projektantskim timom koji čine Katarina Crljenica d.i.a, Aleksandar Bojanić d.i.a. i Tamara Koneska, m.i.a.
Žiri smatra da autori i autorke na savremen način sagledavaju prostor memorijalnog kompleksa i njegov specifičan kontekst, kao i da su, uzimajući u obzir višeznačnost, osetljivost i značaj teme, vešto i racionalno odgovorili na konkursni zadatak.
U okviru kompleksa Memorijalnog centra, još jednog velikog legata projekta Evropske prestonice kulture, planiraju se tri prostorno-programske celine – objekat Memorijalnog centra, Memorijalni park, kao i prateće uređenje parterne i saobraćajne površine, koje će u urbanističkom smislu zaokružiti prostor Distrikta pričajući autentičnu priču o Novom Sadu iz 20. i s početka 21. veka.
Žiri: je dr arhitekture Vladan Đokić, akademik Branislav Mitrović; doktorka umetnosti i diplomirana arhitektkinja Monika Bilbija; arhitekte Dušan Miladinović i Dušan Stevanović; istoričari, dr Gordana Petković i Petar Đurđev; protojerej Vladan D. Simić i Ladislav Trajer. Tim za dalju koordinaciju aktivnosti na projektu budućeg Memorijalnog centra Grad Novi Sad je formirao u saradnji s Eparhijom bačkom i Fondacijom „Novi Sad — Evropska prestonica kulture“.