Beogradska ARTE galerija predstavlja izložbu PETAR OMČIKUS, povodom obeležavanja 70 godina od prve samostalne izložbe ovog neumornog stvaraoca i jednog od najznačajnijih jugoslovenskih i srpskih slikara. Izložba je postavljena u dva izlagačka prostora ARTE galerije – Kralja Milana 3 i Andrićev venac 12.
ARTE galerija nastavlja sa jednom od svojih dobrih praksi, koja se odnosi na prezentovanje radova iz privatnih beogradskih kolekcija u javnom prostoru, a koje su, gotovo, van uvida šire javnosti.
Neprekidni krugovi od kojih je satkana spirala unutar koje se Omčikus tematski i gestualno kreće, podeljeni su, ovom prilikom, u 10 celina. Kako se motivi i prizori koje predstavlja neprestano ponavljaju, definisano je u skupove radova koji se mogu posmatrati u smislu kategorije kao takve. Niz počinje mrtvim prirodama, sa prepoznatljivim motivima hleba i paradajza, zatim se izdvajaju pejzaži postzadarskog perioda, motivi iz Dubrovnika i sa Korzike koji su najava postepenog prelaska u apstraktnu fazu u kojoj nastavlja serije „Ritmova“. Posvećenost boji i naglašen, snažan potez četkom mogu se detektovati zagledanošću u slike iz ciklusa „Drvo u cvatu“, koje su pune energije i slavljenja bujanja novog života. Naglašene tonove u prizorima koji su vizuelna ekspresija sami po sebi, Omčikus je pretočio u platna koja gotovo vibriraju od zvuka koji sa njih dopire. Siloviti prizori zagađenjem okupiranih gradova i predstavnici sile koji je besomučno sprovode, kritički su osvrt Petra Omčikusa na svet u kojem živi. Žanr-scene svakodnevnog života, koji se ulepšava boravkom u frizerskim salonima i berbernicama, slikareva su opsesija i izvor kolorističko-vizuelnog spektakla u kojem uživa. Portreti i grupni portreti studije su slučaja svakog portretisanog pojedinca, uključijući i samog autora koji se samoportretiše tokom čitavog svog veka. Volevši Beograd, Omčikus za sobom ostavlja portret jednog grada, pružajući uvid u njegove najsitnije pore, ujedno brinuvši se za njegovu budućnost.
Izložbu prati publikacija sa reprodukcijama, i tekstovima Čedomile Marinković, Pavla Vasića, i Anđele Maletić. Radovi, iz privatnih kolekcija, koje će publika imati priliku da vidi, pregled su stvaralaštva Petra Omčikusa u periodu od druge polovine dvadesetog veka, pa sve do prve decenije dvadeset prvog veka. Četrdeset pet dela, među kojima su izložene i dve skulpture, geneza su delanja stvaraoca mediteranskog duha koji je stvarao u Veloj Luci, Beogradu i Parizu.