Izložba „Kinetik II“ u Budimpešti i Parizu

Cinetique II, Budapest

Projekat srpskog multimedijalnog umetnika Milije Belića pod nazivom Kinetik II, uspešno nastavlja svoju evropsku turneju.

Novu 2020. godinu umetnik je započeo učešćem na dve značajne međunarodne izložbe u Beču i Napulju, o čemu smo već pisali na našem sajtu.

https://arhitekton.net/izlozba-kinetika-ii-milije-belica-u-becu-i-napulju/

Izložba koja, pored Belića, okuplja još dvadeset umetnika iz Nemačke, Francuske, Irske, Italije, Holandije, Austrije, Švajcarske, Češke, Mađarske i Venecuele, posle premijere u Parizu i gostovanja u Bazelu, Hamburgu i Beču, biće predstavljena od 03. do 20. marta 2020. u Három Hét Galeriji u Budimpešti.

Ovo je već jedanaesta izložba, računajući i prvo izdanje istoimenog projekta, koja se pod Belićevim rukovodstvom predstavlja evropskoj publici, a predviđeno je i učešće na Festivalu konkretne umetnosti ovog leta u Bratislavi.

Belić vidi kinetičku umetnost, baziranu na geometrijskim premisama, kao sublimaciju i verni izraz senzibiliteta vezanog u potpunosti za novu digitalnu eru i njenu sofisticiranu kibernetičku logiku.

Milija Belić je pozvan da učestvuje na izložbi Umetnost i matematika koja se održava u pariskoj galeriji Abstract Project od 18. do 28. marta 2020, paralelno sa manifestacijom Nedelja matematike organizovanoj pod pokroviteljstvom francuskog Ministarstva obrazovanja.

Belić se već duži niz godina bavi geometrijskom apstrakcijom i svojim kreativnim angažmanom promoviše vizuelnu inteligenciju zalažući se za integraciju nauke i umetnosti.

-Umetnik otkriva lepotu u matematičkim zakonima kao što matematičar otkriva matematičke zakone u likovnim umetnostima, kaže Belić.

Na izložbi koja ima za podnaslov Strukture i koja okuplja dvadesetak umetnika iz više zemalja, Belić će se predstaviti skulpturom Planetarijum.

Podsetimo da je Belić, posle studija slikarstva na beogradskom Fakultetu likovnih umetnosti, doktorirao umetnost i nauke o umetnosti na pariskoj Sorboni, kao i da je autor više knjiga iz oblasti teorije umetnosti.

Najnoviju knjiga eseja pod naslovom Ars longa, koja na izvestan način sumira celokupan Belićev dosadašnji teorijski rad, upravo je objavila čačanska Umetnička galerija Nadežda Petrović u okviru svoje biblioteke Ravnoteža.

Vladan Matijević, urednik izdanja, kaže:

-Doba elektronske ere Belić prihvata pozitivistički, i bez pesimizma i patosa nudi nove odgovore na vekovima postavljana pitanja. Belić čvrsto veruje da će ljudski duh uspeti da se integriše u nove modele ponašanja i izražavanja.

Prethodni članakPredavanje dr Miška Šuvakovića o Janu Fabru
Sledeći članakOvogodišnji Met Gala bal u Metropolitan muzeju

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here