U Galeriji Matice srpske (Trg Galerija 1) u Novom Sadu od 06. marta do 03. maja će biti izložena dela naših i stranih umetnika, nastala po ugledu na radove italijanske renesanse, manerizma i baroka, na izložbi pod nazivom Inspirisani Italijom.
Parmiđanino, Reni, Batoni, Rafael, Ticijan i Karači – svako na svoj način privlačan i specifičan – velikani su više nego plodonosne italijanske umetničke scene iz doba renesanse, manerizma i baroka čija je slikarska magija bila nezaobilazna inspiracija brojnim likovnim stvaraocima.
Ni naši slikari nisu bili imuni pa će se na izložbi koja se otvara u Galeriji Matice srpske pred posetiocima naći dela domaćih i stranih autora iz kolekcije ove kuće koja objedinjuje naslov Inspirisani Italijom.
Ova postavka već je bila premijerno predstavljena 2019. u Italijanskom institutu za kulturu u Beogradu i to povodom obeležavanja 140 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa između Italije i Srbije i 10 godina od potpisivanja strateškog partnerstva između dve zemlje. Ideja je bila da se i novosadska publika, naviknuta na odlične programe sve tri institucije koje se nalaze na poznatom Trgu galerija, upozna sa ovim radovima i njihovim pričama.
Kako naglašava Stanislava Jovanović Mindić, kustos Galerije Matice srpske i autor izložbe, biće predstavljeno trideset dela devet umetnika, među kojima su Aksentije Marodić, Jeftimije Popović, Jovan Popović, Novak Radonić i Pavle Simić.
– Uz kopije dela prema italijanskim majstorima Parmiđaninu, Gvidu Reniju i Pompeu Batoniju, koje su nastale tokom boravaka srpskih umetnika u evropskim umetničkim centrima ili u Italiji, na izložbi će biti predstavljeni crteži italijanskih gradova i predela, kao i grafički listovi stranih autora nastalih prema Rafaelu, Ticijanu i Anibalu Karačiju, rekla je Stanisalva Jovanović Mindić.
Posetioci izložbe biće u mogućnosti da na posredan način prodube saznanja o italijanskoj umetnosti i da spoznaju na koji način je ona uticala i trasirala put obrazovanja naših umetnika.
Italija i italijanska umetnost omogućili su domaćim stvaraocima da u srpsku umetnost s kraja 17. i početka 18. veka, a naročito u 19. veku, unesu nove ideje i motive.
U tom smislu, na slikama, crtežima i grafikama moći će da se vide religiozne i mitološke scene, posebno kada je reč o kopijama rađenim prema starim majstorima, a ima i referenci na antičku skulpturu.
Treba reći i to da je dostupan katalog i na srpskom i italijanskom jeziku, da će u okviru izložbe biti realizovan raznovrstan prateći program u vidu stručnih tumačenja, predavanja i vođenja, edukativnih i kreativnih radionica za decu i mlade, a da će samo svečano otvaranje je proteklo uz italijanske kancone u izvođenju Aleksandar Dujin orkestra.