U novom objektu će se prikazati Ajnštajnovo nasleđe sa više od 82.000 predmeta.
Studio Libeskind je predstavio dizajn kuće Ajnštajn, novog sedišta u kojem će biti smeštena zaostavština, rad i istraživanja nobelovca Alberta Ajnštajna, jednog od osnivača Hebrejskog Univerziteta, a koji je sve svoje spise i intelektualnu svojinu zaveštao toj instituciji.
Kuća Alberta Ajnštajna će služiti kao centar za naučno i tehnološko obrazovanje, koristeći savremene metode prikaza, naučne demonstracije i originalni dokumenti koji prikazuju Ajnštajnove ogroman naučni doprinos. Najsavremenija arhiva će sadržati preko 82.000 predmeta.
„Ajnštajn kuća će široj javnosti pružiti duboko razumevanje nauke iza čoveka koji nam je postavio temelje i koji i vek kasnije nastavlja da pokazuje primere naučnih dostignuća iz dana u dan. Naš primarni cilj je unapređenje nauke i otkrića koja unapređuju živote celog čovečanstva. Jednako važna je i naša posvećenost objašnjavanju nauke i učiniti ih dostupnim širokoj publici. To je upravo vizija koja stoji iza kuće Ajnštajn“, rekao je predsednik Hebrejskog univerziteta prof. Asher Cohen.
Objekat od 2.700 kvadratnih metara će naglasiti značaj Ajnštajnovih otkrića, njegovu uključenost u pitanja humanitarnih i građanskih prava, kao i njegovu duboku posvećenost Hebrejskom univerzitetu, Državi Izrael i svetskoj jevrejskoj zajednici. Posetioci će imati priliku da obiđu rekonstruisanu ličnu biblioteku, da zakorače u repliku njegove kancelarije i vide originalne dokumente, uključujući teoriju relativnosti i rukopis u kojem je izvedena poznata jednačina E=mc².
„Dizajn Ajnštajnove kuće inspirisan je Ajnštajnovom teorijom relativnosti, kako je objasnio:
„Materija govori prostoru kako da se zakrivi, a prostor govori materiji kako da se kreće.“
Bio sam inspirisan ovom mišlju i koristio sam je kao vodeći princip u dizajnu za stvaranje stalno promenljivog dinamičkog prostora koji osvetljava i iskri čudo u posetiocu“, rekao je arhitekta Danijel Libeskind.
„Moj cilj je da zgrada pruži maštovitost prostora, spolja i iznutra, za kontemplaciju Ajnštajnova čuda!“ dodao je Libeskind.
Oblik zgrade se nežno uvija, krivi i naginje prema gore kako bi stvorio složenu geometriju pod uticajem Ajnštajnovih crteža iz geometrije i njegovog dubokog uvida u zakrivljenost univerzuma. Njegova forma je varljivo jednostavna, sa vertikalnom rebrastom fasadom obloženom kamenom koja predstavlja i naređeno i neočekivano. Ulazi sa južne i severne strane su neprimetno integrisani u strukturu koja stvara senke od vrelog izraelskog sunca.
Na međuspratu će se nalaziti stalni i privremeni izložbeni prostori, muzejska radnja i skulpturalno spiralno stepenište. Na gornjem nivou biće smeštena biblioteka i čitaonica, sa krovnom terasom koja nudi panoramski pogled. Donji nivo biće posvećen arhivskim prostorijama, istraživačkoj ustanovi univerziteta sa bibliotekom. Projekat je dobio velikodušnu podršku od filantropa i kolekcionara umetnosti Hozea Mugrabija uz finansiranje izraelske vlade.
Dana 13. juna 2023. godine održana je ceremonija polaganja kamena temeljca, prisustvovali su predsednik države Izrael Isak Hercog, predsednik Hebrejskog univerziteta Ašer Koen, Gradonačelnik Jerusalima Moše Leon i filantrop Hoze Mugrabi. Ceremonija je označila početak izgradnja Ajnštajnove kuće, pored kampusa Givat Ram na Hebrejskom univerzitetu u Jerusalimu.