Poznato je da u Novom Sadu posluje veliki broj IT kompanija. Većina poslovnih prostora je prodato ili izdato na duže vreme, upravo IT sektoru. Ovde rade uglavnom mladi ljudi, koji prate svetske trendove a što je najvažnije, njihove finansije mogu da podrže zahteve za urbanim radnim prostorom. Za arhitekte, projekat enterijera za ovakve klijente je veliki izazov ali i odgovornost.
I upravo je IT kompanija Tymeshift svoj veliki, prazan prostor od 300 m2 u Novom Sadu želela da pretvori u kancelarije tako da njihovi zaposleni imaju kvalitetan prostor za rad.
U pomoć su pozvali arhitekticu Sonju Brstinu koja u svom porftoliju već ima realizovane enterijere brojnih IT kompanija u zemlji.
„Najbitnije nam je bilo da nađemo prostor sa puno prirodnog svetla. Međutim, kad smo ušli u prazan prostor, bilo je strašno zamisliti kako prostor može da izgleda na kraju.“ – kaže Marko Todorić iz Tymeshifta, brzo rastućeg startupa koji nudi kompletno rešenje za upravljanje ljudskim resursima integrisano sa Zendeskom.
Njihovi softveri pomažu kompanijama da planiraju, prate, pronalaze i nadgledaju trendove kako bi pomogli agentima da postanu efikasniji, a menadžeri više angažovani.
„Osnova ideja uređenja enterijera bila je da radni prostor bude u otvorenom planu, dok konferencijske sale, kantina i chill-out zona budu u odvojenom prostoru.“ – kaže Brstina.
Centralni motiv
Enterijer je zamišljen tako da je u sredini prostora bude smeštena konferencija sala čime je radni deo podeljen na dve logične celine. Tako je prostor sa konferencijskim salama postao centralni motiv uređenja celog enterijera.
Zidovi su obloženi laminatom u teksturi drveta, pod je izdignut deset centimetara i istaknut LED trakom kako bi izgledao kao da ceo prostor lebdi. Konferencijske sale dodatno su akcentovane žutim itisonima i trakama na zidovima koje uokviruju ovu celinu.
Rasveta je tako dobila i funkcionalnu i dekorativnu ulogu. Visilica prečnika 950mm koja zaokružuje prostor i pruža prijatnu svetlost za rad. Ona je svedenih linija i idealna je za industrijske prostore poput ovog.
„Zaista nismo očekivali da će zaposleni prirodno početi da koriste konferencijske sale. Kako im je na ona pola puta, zaposleni ulaze i s jedne i druge strane.“ – kaže Todorić.
Prvi utisak
Posebna pažnja posvećena je samom ulaznom hodniku za koji je dizajniran specijalan sto za sekretaricu. Naime, Sonja Brstina osmislila je nogu stola u čijem dizajnu je inspiracija bila opeka. Blokovi od MDF-a složeni su na polovinu ne samo da bi olakšali konstrukciju, već i da bi je učinili efektnom.
Zajedno sa visilicom velikog prečnika, neutralnim bojama i svedenim linijama kreirana je interesantna ulazna partija koja u prvi plan stavlja logo kompanije. Sam kolorit sa logoa firme iskorišćen je u enterijeru za akcentovanje detalja.
„Na neutralnu osnovu prostora, dodavali smo boje iz logoa koje su iskorišćene ne samo na akcentovanje konferencijske sale već i na ručkicama na belom ormanu.“ – objasnila je Sonja.
Radne jedinice ograđene su zvučnim barijerama, a osvetljene su sa više rasvetnih tela za kvalitetan rad.
Radne jedinice
U kancelarijskom delu glavna zamisao je bila da se pruži što kvalitetniji prostor za rad. S tim na umu, kreirane su radne jedinice ograđene zvučnim barijerama koje smanjuju nivo buke. Velika pažnja posvećena je kvalitetu rasvete pa je stoga iznad radnih stolova instalirana linijska rasveta kao i reflektori bele boje na šini koja ide po obimu kancelarijskih sala. Njima su dodati nadgradni spotovi za dodatno osvetljavanje prostora.
Dnevna soba
Pored formalnog kancelarijskog dela, u enterijeru je napravljen i deo za predah. Chillout zona u industrijskom stilu je mesto gde se zaposleni opuštaju, a na raspologanju im je kantina i šank napravljeni po meri, stoni fudbal kao i lounge deo sa sofom i foteljom koji je zamišljen poput dnevnog boravka.
„Chillout zona mi je najomiljeniji deo kancelarija. Zaposleni se osećaju se kao kod kuće i to je lepo videti.“ – kaže Marko Todorić iz Tymeshifta.
U toalet su ugrađeni betonski umivaonici izvedeni po meri, dok je zelenilo zaokružilo čitav ambijent.
Toaleti su morali ispuniti jedan nesvakidašnji zahtev. Naime, klijenti su u njima želeli atmosferu kao iz modernih kafića. Stoga je korišćena tamnija keramika i velika ogledala koja podižu prostor. Na čeličnu konstrukciju ugrađeni su betonski umivaonici koji su izvedeni po meri, a postavljeno je i zelenilo koje je zaokružilo čitav ambijent.
Puno zelenila
„Da bi podigli čitav prostor, koristili smo puno zelenila koje smo okačili kako na zidove tako i na plafone. Ovo zelenilo, pored jarkih boja u enterijeru, čini ceo prostor interesantnim i zanimljivim.“ – zaključuje Brstina.
Da je prostor interesantan i zanimljiv potvrđuju i sami zaposleni…
„Baš smo bili oduševljeni pogotovo zato što smo se uselili nakon perioda rada od kuće zbog cele ove situacije sa kovidom. Posle toga, ulazak u ovakvu kancelariju to je bilo oduševljenje. Bili smo prezadovoljni!“ – priseća se Marko Todorić.