Na arhitekte koji su i slikari nailazimo kako kroz istoriju tako i u savremenom životu. Vladimir Veličković je svetski poznat primer. Pored zvučnih imena, ima i onih manje poznatih. Posebno je lepo kada se nežniji pol odvaži na ovu vrstu multidisciplinarnosti jer znamo da je žena ujedno i majka, domaćica i stub kuće. Takva jedna svestrana, talentovana dama, slikarka i arhitekta je Vanya – Vanja Vulin Ivošević.
Povod da se osvrnemo na Vanjin rad je sad već druga samostalna izložba koja se otvara u subotu, 26.6. u 20h u galeriji Art for All, u Ulici Kralja Petra 4a. Pod nazivom Dance with me, već u samom naslovu je pozitivna i oplemenjujuća, poziva da se opustite i prepustite igri u svim mogućim prostornim relacijama koji se na izložbi nude: odnos slikara prema platnu, odnos slike prema posmatraču, uticaj umetnika na posmatrača, i mnoge druge.
Nastala samo malo više od godinu dana kao logičan nastavak „Pokrenutih prostora“, Vanjine prve samostalne izložbe, predstavlja korak dalje u razboju tog ciklusa.
„Svakako da svojom pojavnošću i slike ovog ciklusa govore o procesu koji se živi, proživljava i negde na podsvesnom nivou otkriva skrivene elemente ličnosti. Gotovo sigurno.“ objašnjava Vanja, „Prisutan je momenat o neodustajanju – oživljavanje, stvaranje i ostvarivanje sna.“
Pleši sa mnom je i unutrašnji poziv male Vanye, one devojčice koja je zavšila muzičku školu, odsek klavir u klasi profesorke Marije Sher. Poziv koji se ne odbija.
U večernjim časovima, dok porodica spava, Vanja tiho pusti muziku i pred njom se otvara njen svet, svet boje i zvuka. Sve je moguće, granice ne postoje. Piazzollin Libertango u izvođenju Khatia i Gvantsa Buniatishvili, Beethoven Piano Concerto No. 3 u izvodjenju Vladimira Ashkenazy-a. Od kamerne atmosfere do čitavog orkestra. Smenjuju se arije dok četkom nanosi slojeve boje i emocija na platno.
„Ovaj ciklus crteza i slika poseduje istovremeno promenu i pokret, ali i trenutak. On je veza između onog ostvarenog i onog što će se tek ostvariti“, kaže sama umetnica.
U smislu sveobuhvatnog povezivanja sa sobom, na svim nivoima i frekvencijama, povezivanju sa drugima, težnje da se ostvari i dostigne svoja svrha, lični potencijal, sami nazivi slika su našli svoje mesto i govore u glas sa slikom: van vremena, sloboda, novo svitanje, iskušenje, unutra, drugi univerzum, želim tebe…
Dođite, napravite neki korak koji nije pravolinijski, zaplešite. Izložba će biti otvorena do 5. jula 2020.