Bunjil Place je multifunkcionalan objekat, vredan 125 miliona dolara, u predgrađu Melburna u Nare Varenu. U njemu je smeštena biblioteka, pozorište sa 800 mesta, prostor za okupljanje i sastanke, poslovno-komercijalni prostor, umetnička galerija, fleksibilni prostor za događaje i plato na otvorenom. Ovaj objekat je prvi takve vrste, koji okuplja kreativnost, zabavu i razne sadržaje potrebne zajednici, na takav način da mu nema premca u Australiji. Višestruko nagrađivan objekat projektovao je australijski biro FJMT, a inspirisao ih je Bunjil, lik iz mitologije Aboridžana– božanstvo, heroj kulture i predivno biće, često prikazano kao orao, koje je stvorilo zemlju, životinje i ljude.

PhotoCredit: arch2o.com

Mitski Bunjil je nametnuo autorima svest da objekat mora biti održiv, podstičući očuvanje životne sredine, tačku koja je bila presudna u izboru forme objekta i izbora načina izgradnje. Održivost se ogleda i u zahtevima da se koriste građevinski materijali koji su neškodljivi životnoj sredini i fasade visokih performansi kako bi zgrada bila što održivija i energetski efikasnija. Jedna od najimpresivnijih karakteristika zgrade je zakrivljeni krov, složenog i ambicioznog arhitektonskog dizajna.

PhotoCredit:meinhardt.com.au

Mitologija priča da je Bunjil ušao u orla da bi pazio na svoje ljude, a dve velike drvene strukture koje se spuštaju s krova, nalikuju njegovim krilima. Zamršena karakteristika drvenog krova stvorena je korišćenjem Kingspanovog arhitektonskog krovnog sistema KingZip Linea.

PhotoCredit: arch2o.com
PhotoCredit: arch2o.com

John Perri, pridruženi partner na FJMT-u, rekao je:

Dizajn krova izgleda komplikovano, ali zapravo ga čini mali broj vrlo jednostavnih oblika. Donja strana krovnih oblika ojačana je mrežastom strukturom lameliranog drveta , izvođački vrlo zahtevnog, jer se spušta na samo dve tačke u osnovi, omogućavajući ogroman ulaz u objekat. Oblik samog objekta projektovan je tako da bi se dobila što veća javna površina. Rešenje je nađeno u KingZip proizvodu sa kojim se vrlo lako mogu formirati konusne i zakrivljene površine. Pošto je relativno tanak, možete ga „ispraviti“ i „zakriviti“ u drugom pravcu. To je jedan od najfleksibilnijih sistema koji je dostupan na tržištu sa mogućom isporukom jednostruke i dvostruke zakrivljenosti. Kao krovni pokrivač je veoma prilagodljiv i mislim da je Bunjil Place odličan primer njegove fleksibilnosti.

Težnja biroa  FJMT-a je bila da stvori smisleno i privlačno mesto okupljanja ljudi.  Grad Casey svake godine raste za 7.600 ljudi i privlači nove stanovnike iz celog sveta.

Mike Tyler, čovek koji je vodio grad 23 godine, izjavio je: „Poput Bunjila, koji nas je naučio da uvek dočekujemo goste, projekat će i dalje svima pružati poziv dobrodošlice.”

Objekat je završen 2017.godine.

 

 

Prethodni članakSrbija prvi put u „Mišelinovom“ vodiču
Sledeći članakJubilarna 15. Beogradska internacionalna nedelja arhitekture (BINA)

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here