Retrospektivna izložba Milana Konjovića, jednog od naših najuglednijih likovnih umetnika 20. veka, biće otvorena 19.maja u Velikoj galeriji Doma vojske Srbije, uz sve predostrožnosti koje zahteva post pandemijski period.
S toga, svečanog otvaranja postavke neće biti, iako je za nju specijalno bila naručena čuvena štrudla iz njegovog Sombora.
Retrospektivnu postavku čini 35 slika iz svih Konjovićevih stvaralačkih faza – akademske, plave, crvene, sive, kolorističke, asocijativne, vizantijske, bele, kao i 20 pastela – objašnjava Milena Rackov Kovačić, direktorka Galerije „Milan Konjović“, koja baštini najveći broj radova panonskog maestra. „Od 6.000 dela, koje je tokom svog dugog i izuzetno bogatog, višedecenijskog stvaralačkog rada ostavio Konjović, kod nas se čuva njih 1.084, pa je bilo izuzetno teško odlučiti se šta od tog mnoštva odabrati.“ dodaje Milena.
„Slikarstvo je čudo. I uvek je zagonetka. Da nije tako, davno bih prestao da slikam. Beskrajno je i neuhvatljivo kao ravnica. Misliš, tamo negde je kraj, a horizont se uvek pomera.“ reči su slikara Konjovića.
Ekskluzivitet gostovanja u Domu vojske su i pasteli, nastali tokom okupacije u Drugom svetskom ratu, koji nisu često viđani u javnosti. Naime, posle povratka iz zarobljeništva 1943, slikar je sa porodicom morao da napusti Sombor, a svojevrsni likovni dnevnik, sa prizorima ratne svakodnevice na imanju na kome se sklonio, zabeležio je na pastelima, za koje je sam pravio boje.
Radovi su dobro sačuvani, a na njima je predstavljeno i krunjenje kukuruza, i poslovi koji su se radili oko svinja i sve što ga je u to vreme okruživalo, ističe direktorka galerije, uz napomenu da su za beogradsku postavku spremna i dva dokumentarna filma – „Boje života“ Snežane Subić i „Stvaranje – slikar Milan Konjović“ Božidara Kalezića.
Izložba će biti otvorena do 25. jula 2020.