Berlinski spoj starog i novog

PhotoCredit: archilovers.com

Jedan od dragulja savremene arhitekture u Berlinu je arhitektonsko remek-delo toranj Upper West, projekat koji je oživeo čuveni berlinski kvart Breitscheidplatz.

Posle Prvog svetskog rata, trg je postao mesto susreta boema i intelektualaca u Berlinu. Pored toga, u oblasti je počeo razvoj bioskopa i estrade, prenamenom dela izložbenog prostora na zapadnoj strani. Do 1928. godine, kada je Jozef Gebels održao govor gde je napao komercijalne objekte oko Memorijalne crkve Kajzera Vilhelma, na trgu se nalazio niz vodećih berlinskih bioskopa, pored kafića, pozorišta i drugih poslovnih ustanova, a mnogi su ga nazivali i berlinskim Brodvejom.

Memorijalna crkva Kajzera Vilhelma; PhotoCredit: wikipedia

Godine 1943. trg je bio žestoko bombardovan i veći deo područja je uništen. Posle rata trg je doživeo ogromnu rekonstrukciju kada je postao kvazi-simbolički centar Zapadnog Berlina. Godine 1947. dobio novo ime „Breitscheidplatz“. Memorijalna crkva bila je u ruševinama nakon rata. Tokom 1950-ih i 1960-ih, trend u Berlinu je bio da se ruše zgrade oštećene u ratu i da se grade iznova.

Poznati zapadnonemački arhitekta Egon Ajerman prvobitno je planirao da potpuno sruši ruševine, što je izazvalo brojne proteste javnosti.

Potom je projektovao savremenu parohijsku crkvu i poseban zvonik, uz koji bi se kao spomenik očuvao srušeni toranj stare crkve. Od 1961. godine crkva je postala arhitektonski ponos Zapadnog Berlina i spomenik protiv rata i razaranja.

PhotoCredit: wikipedia

Razvoj trga uključivao je podizanje bioskopa Zoo Palast koji je zamenio zoološki vrt Ufa-Palast am Zoo 1956. godine, Bikini-Haus (na slici niži objekat) na severnoj strani završen 1957. (nazvan po svom golom „srednjem delu“ na drugom spratu) i Schimmelpfeng-Haus izgrađena 1960. godine (sada srušena) na mestu stare Gloria palate.

PhotoCredit: wikipedia

Gradonačelnik Vili Brant je 1965. godine otvorio tržni centar Europa-Center koji uključuje veliki kompleks bioskopa i neboder od 86 m. Centar sa svojom karakterističnom Mercedes-Benz zvezdom na vrhu postao je veliki poslovni centar. Danas se u zgradi nalaze brojne robne kuće, kafići i restorani i popularna je turistička atrakcija.

Gradnja Upper West-a; PhotoCredit: wikipedia

U ovakvom okruženju 2017.g. izgrađen je objekat nazvan Upper West, zajedno sa hotelom Motel One unutra. To je neboder koji su projektovali Kristof Langhof i njegova arhitektonska firma.

Sastoji se od dva arhitektonska elementa, donjeg osmospratnog bloka u prednjem delu i  nebodera od 118 metara od stakla i čelika.

Upper West ima bruto površinu od 53.000 kvadratnih metara podeljenu na kancelarije, poslovne prostore i luksuzne stanove.

Pored toga, na prvih 10 spratova kule smešten je najveći hotel nemačkog lanca Motel One, dok se na 33. i poslednjem spratu nalazi panoramski lounge bar sa pogledom na grad koji oduzima dah. Istorija Upper West-a je duga i komplikovana. Kristof Langhof je pripremio preliminarne crteže zgrade, tada nazvane Atlas toranj, još davne 1994. godine. Bio je to samo početak dvadesetogodišnjeg niza debata i peripetija.

PhotoCredit: archilovers.com

Specijalna rešenja enterijera u hotelu Motel One, impresivna fasada kule i neverovatna konstruktivna rešenja su jedinstvene odlike Upper West-a.

Dizajnerski tim je imao specijalne zahteve za izbor i ugradnju odgovarajućih prozora i vrata. Estetika i praktičnost su pored mera za zaštitu od požara bili zahtevi projektanata. Urađena su po narudžbini vrata sa aluminijumskom ramovskom konstrukcijom i ispunom od staklenih panela, koja istovremeno obezbeđuju dovoljno prirodnog svetla. Zahvaljujući kombinaciji vrata sa velikim staklenim površinama i specijalnim čeličnim vratima kompanije Hörmann u objektu su obezbeđeni svi sigurnosni i protivpožarni uslovi. U ovaj objekat ugrađeno je ukupno 600 specijalnih vrata.

Takva i slična specifična rešenja, kao i izvanredan dizajn, su ono što ovaj hotel čini jedinstvenim. Motel One nudi posebne mogućnosti turistima koji vole umetnost, kulturu i arhitekturu, koji žele da uživaju u prvoklasnom enterijeru u ovom hotelu a sve po povoljnoj ceni. Deo enterijera je u duhu nekadašnje napredne bioskopske kulture. Bioskop posebnog dizajna koji odražava atmosferu koja podseća na slavnu prošlost ove lokacije – pored toga što se nalazi u neposrednoj blizini legendarnog bioskopa Zoo Palast – ovaj objekat je decenijama služio kao sala Berlinala.

Upper West je poseban kompleks, kako po unutrašnjem i spoljašnjem izgledu, tako i po  dizajnu koji posetioce edukuje o istoriji ovog čuvenog berlinskog kvarta.

 

Prethodni članakNOVE EVINE CRTICE 4
Sledeći članakArhitektonski događaj godine

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here