Jedan od poslednjih projekata brazilskog arhitekte Oskara Nimajera „Niemeyer sphere“ realizovan je posthumno u Lajpcigu u Nemačkoj. Ova „sfera“ krasi zgradu fabrike iz 19. veka čije prostorije koristi Kirow, proizvođač mehanizacije iz oblasti građevinskih mašina i opreme za železnicu. Sfera je postavljena na gornjem uglu zgrade odakle se pruža pogled na grad.

Nimajer; Eyrise; Niemeyer; sphere; arhitekta
PhotoCredit: Niemeyer media

Početak saradnje

Priča vezana za ovaj poduhvat krenula je još davne 2011. godine, kada se slavnom brazilskom arhitekti obratio Ludwig Koehne, vlasnik fabrike Kirow. Zahtev je bio da žele proširenje, odnosno izgradnju produžetka fabričke menze. Nimajer je uradio skice ali je ubrzo nakon toga preminuo 2012. godine, nakon čega je njegov asistent Jair Valera preuzeo dalji razvoj projekta. Realizaciju su preuzele arhitekte iz Harald Kerna, postavivši proširenje koje karakteriše „Eyrise“ tehnologija koja nudi zaštitu od sunca uz „poštovanje“ dizajna.

Nimajer; Eyrise; Niemeyer; sphere; arhitekta
PhotoCredit: Niemeyer media

„Eyerise“ napredna tehnologija

Velika betonsko-staklena bela sfera je prečnika 12 metara. U okviru nje se nalaze gornja i donja hemisfera gde su smešteni restoran i bar. Za izradu okvira za dve betonske školjke ručno je napravljeno 50 drvenih kalupa. Rešetkasta staklena fasada se sastoji od 144 pojedinačno proizvedenih trouglastih staklenih modula različitih veličina. One imaju mogućnost da trenutno potamne i posvetle zahvaljujući „Eyerise“ naprednoj tehnologiji stakla sa tečnim kristalima.

Za kontrolu se koristi Bespoke aplikacija. Kai Beckmann iz kompanije Merck kaže da je prostor održiv jer se kontroliše energetski otisak. Zahvaljujući tehnologiji koja omogućava pružanje nevidljivog zaklona od sunca sprečavajući pregrevanje.

PhotoCredit: Niemeyer media

Ludwig Koehne je rekao da se Nimajeru svidela ideja o stvaranju prostora koji će biti od koristi zaposlenima u fabrici, a sa druge strane futuristička kontrukcija ugrađena u srce industrijskog kompleksa predstavlja element iznenađenja. Shodno njegovoj otvorenosti ka novinama koju je imao tokom života, sigurno je da bi odobrio upotrebu inovativne tehnologije u ostavrenju svoje vizije.

Sfera ustvari predstavlja spoj umetnosti i tehnologije, postavljajući nove standarde u arhitekturi za naš sve digitalniji svet.

Prethodni članakVišestruko nagrađivani WÜRTH trening centar arhitekte Dejana Todorovića
Sledeći članak„Petlja mudrosti“ u Kini koja talasa i do 25 m visine

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here