Ambasada Francuske u Beogradu – od arhitekture do umetnosti

PhotoCredit: www. institutfrancais.rs

Francuski institut u Beogradu (Knez Mihailova 31) u sredu 27. novembra u 18 sati organizuje, uz učešće francuskog istoričara umetnosti, Emanuela Breona, i naučnog savetnika,  dr Stanislava Sretenovića, zanimljiv razgovor na temu izgradnje zgrade Ambasade Francuske u Beogradu.

Emanuel Breon, istaknuti francuski istoričar umetnosti, govoriće o arhitekturi i dekoru Ambasade Francuske u Beogradu. On je danas glavni kustos za Baštinu i šef odseka za slikarstvo u Muzeju spomenika Francuske (Site za arhitekturu i nasleđe u Parizu).

Dr Stanislav Sretenović, istoričar, naučni savetnik u Institutu za Savremenu istoriju Srbije, govoriće o istorijskim okolnostima pod kojima je osmišljeno i građeno velelepno zdanje.

Pierre Roseberg o tome piše:

-Da bi se svrstala među najlepše i dobila pažnju koju zaslužuje, Ambasada Francuske u Beogradu morala je da sačeka rehabilitaciju Ar Dekoa, dugo omalovažavanog od strane jedne avangarde koja je „ispijala krv“ mnogim umetničkim pokretima. Ar Deko je sporo sticao slavu i priznanje. Pa ipak, iz bliske saradnje između jednog „zvaničnog“ arhitekte, Rože-Anrija Ekspera, i jednog „klasičnog“ vajara, Karla Sarabezola, niklo je remek-delo ove umetnosti, retko uporedivo sa bilo čime što je opstalo na svetu: „totalno“ umetničko delo, jedno i jedinstveno.

Avantura izgradnje počela je dvadesetih godina XX veka, od traženja zemljišta, preko dobijanja kredita, do teškog zadatka izbora arhitekte i nerazdvojnog saradnika…

Bilo je potrebno 13 godina napora da bi se podiglo zdanje kakvo postoji i danas. Poslanstvo ostaje svedok onih vremena u kojima su francusko-srpski odnosi, oslonjeni na nasleđe Velikog rata, odražavali svu složenost političkih, ekonomskih i kulturnih odnosa u Evropi između dva rata.

Razgovor će se voditi na francuskom i srpskom jeziku.

Za sve prisutne je obezbeđen simultani prevod.

Ulaz je slobodan.

Prethodni članakPred veliki prasak u Kragujevcu
Sledeći članakOvde nemaš šta da vidiš

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here