A sada da budem ono u šta ja verujem

Lokacija je neverovatna. Stotinu sedamdeset četiri hektara pravog sela na severu Rima, u mestu zvanom La Storta. Ovde se vide polja, brda i šume. Gradska vreva ostaje daleko od pogleda. Casala del Pino je organska farma koju je osnovala Ilarija Venturini Fendi.

Žena koja ima važno prezime. I njena porodica je uradila neke značajne stvari, vodeći italijansku industriju kože, dovela je kompaniju na visine svetske mode. Ilarija je kći Ane, druge najstarije od pet sestara Fendi, odgovorne za koordinaciju dizajna svih kolekcija i proizvoda napravljenih na osnovu licence brenda. Zajedno sa sestrama Silvijom i Marijom Terezom, još od detinjstva Ilarija je bila vlasnica kompanije, sve dok firma nije postala deo LVMH grupe, koja ju je preuzela između 1999. i 2001.godine. Ali tada i nastaje zanimljiv deo priče.

Šta da radite kada ste posvetili svoj život kompaniji koja više ne pripada vama?

Silvija je ostala u Fendiju zajedno sa Karlom Lagerfildom kao kreativni direktor odseka za mušku odeću, dok je Marija Tereza odlučila da svoju strast za umetnošću pretvori u zanimanje (ona je sada predsednica Fondazione Carla Fendi) a Ilarija, koja je uvek bila snažno povezana sa selom, odlučila se za trogodišnji kurs iz poljoprivrede.

Casala del Pino; Foto: I Casali del Pino
Casala del Pino; PhotoCredit: I Casali del Pino

Iskoristila je stečeno znanje, tako što je kupila veliko rimsko imanje, koje je nekada bilo plantaža duvana i farma za stoku. U redu je da pomislite, lako je njoj, ona je bogata naslednica. Ali koliko ima bogatih naslednica koje su nesrećno završile u hotelskim sobama ili svoje bogatstvo potrošile na lečenja od zavisnosti.

Povratak u Italiju i novi početak

Uz pomoć svoje majke Ane, koja se posvetila obnovi enterijera, i sestre Silvije, Ilarija je napravila farmu sa organskim metodama proizvodnje, sa životinjama koje se slobodno kreću, gajenjem useva gde se velika pažnja posvećuje svim aspektima održivosti. Meso i ovčje mleko obrađuju se u radionicama Casala del Pino. Proizvedeni su odlični sirevi, kao što je mocarela od ovčijeg mleka, što je gotovo ekskluzivno, jer je izuzetno teško rastegnuti sir za ovčiju mocarelu.

Pored toga:

  • U selu se nalazi i farma za odmor za šesnaest soba, restoran, koji koristi organske proizvode i meso sa imanja, kao  i multifunkcionalna sala
  • Održavaju se posebni događaji sa ciljem podsticanja poštovanja prema prirodi i promovisanja kulture organske poljoprivrede i održivosti
  • Održava se i jednodnevni seminar pod nazivom Seminare il futuro, tokom kojeg se oko 1500 klijenata iz Natura Si lanca organskih supermarketa, sastaje u Casaliju i ručno seje polje sa drevnom sortom pšenice
  • Krajem aprila svake godine – održava se FloraCult, sajam biljaka i cveća koji privlači desetine hiljada posetilaca koji takođe učestvuju u radionicama i seminarima

Ali tek od stalnih posetilaca čujete da je pravi razlog zašto ljudi odlaze u Casali del Pino, Parmigiana di melanzane, musaka od plavog patlidžana, paradajza i mocarele.

Tu je najbolja na svetu, kažu posetioci. Vec kada su tamo, međutim, rado probaju još dva specijaliteta: karbonaru u obliku sendviča (panino alla carbonara) i kreker od sira i bibera (cacio e pepe krekera).

Ilarija Venturini Fendi nikada nije odustala od kreativnog istraživanja. Napustila je modni svet 2003. godine, i od 2006. potpuno preuzela Casalu. Ipak je imala želju da stvara nešto kreativno. Zato je počela da pravi kese za sireve koje su proizvodili.  Međutim to joj nije bilo dovoljno.

Ilarija Venturini Fendi © Carmina Campus
Ilarija Venturini Fendi PhotoCredit: Carmina Campus

Tada je stvorila Carmina Campus, brend koji kombinuju održivost sa modom. Ova šema koristi visoko sofisticirani oblik ponovne upotrebe. Objašnjavala je da njen brend „ponovo koristi“ , ne reciklira. Reciklaža predstavlja drugu fazu prerade, transformaciju. Ilarija kaze, da je proces stvaranja u  Fendiju,  počinjao od torbe-njenog oblika i dizajna. Onda bi se tražio materijal. Sada je to obrnuto, materijal  inspiriše kreativnost.  I ovde ne govorimo samo o torbama, već i o nakitu po narudžbini i delovima nameštaja, koji su u potpunosti ručni rad.

Torbe Carmina Campus, kolekcija Stars; PhotoCredit: Carmina Campus

Proizvode ih male, lokalne zanatske radionice i prodaju ih veliki butici širom sveta, prodaje se i online. Ovde ćete naći ne samo kolekciju Carmina Campus, već i kreacije mladih dizajnera koji stvaraju u skladu sa održivošću. Ali Ilarijino mesto za  razmišljanje, ostaje na farmi. Oba posla vodi paralelno. U stvari, i torbe imaju sertifikat baš kao i hrana koju proizvode. Carmina Campus komadi nisu jeftini, jer su svi unikatni i različiti. Oni su luksuzan predmet. Kao i izbor Ilarije Venturini Fendi koja kaze: „Moj najveci luksuz je sloboda da odem i počnem ispočetka. A sada sam postala, ono u šta JA verujem.“

Prethodni članakKako je frankfurtska kuhinja promenila način na koji živimo
Sledeći članakNE/zaboravljene veštine-crtanje rukom

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here