MADE IN Platforma

PhotoCredit: https://vizkultura.hr/

U zagrebačkom Muzeju za umjetnost i obrt otvorena je putujuća izložba MADE IN: CRAFTSDESIGN NARRATIVES koja će trajati do 08. marta 2020.

Izložba predstavlja rezultat dvogodišnjih aktivnosti šest partnerskih organizacija – Muzeja za umjetnost i obrt, udruge OAZA (Hrvatska), Muzeja za arhitekturo in oblikovanje (Slovenija), Werkrauma Bregenzerwald (Austrija), Nove Iskre i Miksera (Srbija) – u okviru projekta MADE IN.

Reč je o platformi za istraživanje, dizajn i očuvanje baštine koja deluje kroz osmišljavanje novih saradničkih praksi i razmenu znanja između tradicionalnih zanatlija i savremenih dizajnera.

Platforma uključuje zanatlije, dizajnere, istraživače, kustose i teoretičare ujedinjene u postavljanju bitnih pitanja o temama baštine i proizvodnje u savremenom društvu.

Projekt će na izložbi biti predstavljen kroz dve velike deonice:

  • deonica Arhiv zanata (Crafts Archive) predstavlja 40 regionalnih zanatlija kroz opsežnu fotodokumentaciju i tekstualne zapise;
  • osam Priča o zanatu i dizajnu (deonica Crafts — Design Narratives) istražuje načine proizvodnje u savremenom svetu. Ova je deonica realizovana kroz saradnji više od 30 zanatlija i više od 40 evropskih dizajnera.

Posle Zagreba, izložba svoje putovanje u 2020. godini nastavlja u Ljubljani, Beogradu i Andelsbuchu, a postoji mogućnost gostovanja u drugim evropskih gradovima u 2021. godini.

Kustoski koncept izgrađen je na ideji kontinuiranog širenja MADE IN Platforme kroz buduća gostovanja izložbe, na način da budući domaćini izložbe doprinose postojećem Arhivu zanatlija mapiranjem lokalno specifičnih zanata, kao i da već postojećim pričama dodaju svoje, lokalno značajne teme kroz nove saradnje zanatlija i dizajnera.

Kustoski tim izložbe čine Ivana Borovnjak i Maja Kolar (OAZA, Hrvatska), Koraljka Vlajo (MUO, Hrvatska), Maja Vardjan i Cvetka Požar (MAO, Slovenija), Thomas Geisler i Miriam Kathrein (Werkraum Bregenzerwald, Austrija) te Relja Bobić (Nova Iskra, Srbija).

Arhiv zanata je uvodni deo izložbe, a sadrži opširan pregled 40 tradicionalnih zanatlijskih radionica iz Hrvatske, Slovenije, Austrije i Srbije.

Delovanje ovih lokalnih zanatlija opširno je dokumentovano kroz tekstove o istoriji radionica, kao i zanatlijskim tehnikama i procesima rada, a sve ilustrovano fotografijama alata, tehnika i ključnih proizvoda pojedinih zanata.

Cilj Arhiva je isticanje vrednosti zanata za budućnost savremenog društva, i privlačenje pažnje na nepovratni gubitak većine znanja i veština tradicionalnih zanatlija, posebno onih koji zavise od direktnog prenošenja znanja sa majstora na učenika. Ova početna selekcija zanatlija – deset iz svake od država koje učestvuju u projektu – služi kao dobar indikator statusa lokalnih zanatlija u savremenooj proizvodnji.

Sve odabrane zanatlije su majstori svog zanata, a dodatni kriterijumi za njihov izbor bili su visina ugroženosti i reprezentativnost zanata za lokalnu zajednicu.

Područja rasprostranjenosti zanatlijskih radionica koji su obuhvaćeni ovim izborom značajno variraju: u slučaju Slovenije i Austrije obrađeni zanati obuhvataju područje čitave regije ili države, dok se u Srbiji i Hrvatskoj sve izabrane zanatlijske radionice nalaze unutar jednog grada ili gradske četvrti.

Deonica Priče o dizajnu i zanatu (Crafts — Design Narratives) donosi osam priča koje su proizašle iz niza dvogodišnje saradnje, a bave se specifičnim pitanjima za lokalne kontekste proizvodnje.

Ovi su priče rezultat dizajnerskih radionica i rezidencija koje su provedene kroz saradnju profesionalnih dizajnera i majstora uz mentorstvo stručnjaka iz partnerskih organizacija. Ove priče – lični odgovori na ključna savremena pitanja o odnosu dizajna i zanata predstavljene su na izložbi kroz različite formate i medije.

 

Prethodni članakKonkurs za fotografije sa koncerata Nika Kejva
Sledeći članak“Životni prostor“ na Festivalu igre – čista senzacija ili problem današnjice

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here