Izložba Olge Jevrić u Velikoj Britaniji

PhotoCredit: Olga Jevrić u svom ateljeu na Starom sajmištu u Beogradu 1957. godine (Foto arhiva Kuće legata)

Izložba srpske vajarke i akademika Olge Jevrić Predlozi za spomenike, otvorena je 3. februara u galerijskom prostoru Instituta Henri Mur u Lidsu, što je prvo samostalno prikazivanje njenog rada u Velikoj Britaniji.

Izložba obuhvata dela iz Zbirke malih skulptura Olge Jevrić, koja se čuvaju u njenom legatu u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti (SANU).

Studijska izložba obuhvata radove iz serije Predlozi za spomenike koje je Olga Jevrić (1922-2014) napravila učestvujući na nacionalnim konkursima za javne spomenike, koji su predstavlјali glavna dešavanja kada je u pitanju skulptura u posleratnom periodu.

Inspiraciju za ta dela umetnica je nalazila u nekim svojim najranijim eksperimentisanjima sa apstrakcijom, oslanjajući se na model stećaka – srednjovekovnih nadgrobnih spomenika na Balkanu. Nјihova monumentalna forma, izražajna snaga i činjenica da se nalaze na otvorenom, prožimali su njenu imaginaciju kao skulptora.

Na izložbi će biti predstavljeno deset skulptura iz SANU i jedna iz Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, kao i tri izložbena kataloga.

Među njima je i verzija za spomenik palim borcima u Prokuplju iz 1951. godine, za koji je dobila i prvu nagradu, te jedan od šest radova koje je predstavila na Bijenalu u Veneciji 1958.

Za ovu izložbu Muzej savremene umetnosti u Beogradu je pozajmio dve skulpture:

  • Memento I, 1956. bronza, 23 x 17 x 8,5, i
  • Komplementarne forme, 1956/57. bronza, 121,5 x 89 x 52

Izložbu prati katalog. Autori tekstova u katalogu su Phyllida Barlow, Richard Deacon, Ješa Denegri, Joan Key, Feđa Klikovac, Ingrid Swenson.

Rad Olge Jevrić danas je nedovoljno poznat britanskoj publici, iako je u prvom delu karijere, kako podseća Institut Henri Mur, učestvovala na nekoliko grupnih izložbi, uključujući i izložbu jugoslovenske umetnosti u Tejt muzeju  1961. godine.

Olga Jevrić se još 50-ih godina 20. veka otrgla od vladajuće struje umetnosti posleratnog socrealizma, okrenuvši se likovnim elementima u skulpturi, materijalu i apstraktnom izrazu. U početku se bavila figurativnom skulpturom, a potom se jače okrenula problemu forme, prostora, materijala i mase.

Rođena 1922. u Beogradu, Olga Jevrić diplomirala je 1946. na Muzičkoj akademiji u klasi profesora Ćirila Ličara, a 1948. na Akademiji likovnih umetnosti u klasi profesora Sretena Stojanovića kod koga je 1949. završila i postdiplomske studije. Studirala je i istoriju umetnosti na Filozofskom fakultetu u Beogradu, a studijski je boravila u zemljama širom Evrope i 1966. u SAD.

Prvi put je izlagala u Beogradu 1948. na studentskoj izložbi, a samostalno 1957. u Galeriji ULUS. Ta izložba, koja je snažno odjeknula na domaćoj likovnoj sceni, okarakterisala je Olgu Jevrić kao vajarku koja je smelo i radikalno, prva među jugoslovenskim i srpskim skulptorima, prekinula tradiciju interpretiranja stvarnosti, okrenuvši se samom biću skulpture.

Olga Jevrić se 1958. predstavila i u jugoslovenskom paviljonu na 29. Bijenalu u Veneciji, skrenuvši na sebe pažnju međunarodne umetničke javnosti kao jedan od najoriginalnijih protagonista mlade evropske skulpture i jedan od autora koji rečito izražava duh vremena u umetnosti posleratnog razdoblja.

Poslednju veliku samostalnu izložbu imala je 2012. u Kući legata (Materija duha), a obuhvatila je radove nastale u rasponu od početka 50-ih do kraja 90-ih.

Olga Jevrić preminula je u februaru 2014. u Beogradu u 92. godini.

Izložba će biti otvorena u Institutu Henri Mur do 17. aprila.

Prethodni članakIzložba slika likovne kolonije „Visitor“ u Beogradu
Sledeći članakIzložba „Umetnost i kultura Bugarske (XVI-XVIII vek)“ otkazana u Luvru

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here