Muzej savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) u Novom Sadu prikazuje od 28. do 30. januara pet antologijskih animiranih filmova Borislava Šajtinca iz svoje kolekcije, a reč je o ostvarenjima iz rane faze stvaralaštva tog proslavljenog filmskog stvaraoca, animatora, karikaturiste i strip-crtača.
Filmovi Nije ptica sve što leti (1970), Iskušenje (1970), Nevesta (1971), Trijumf (1972) i Don Kihot (1972), u ukupnom trajanju od 42 minuta i 15 sekundi, biće emitovani neprekidno (loop) od 10 do 18 časova, a ulaz je besplatan.
Nastali u produkciji Neoplanta filma početkom 70-ih godina 20. veka, ti filmovi su u formi digitalnih kopija filmske trake (35 mm) postali deo kolekcije MSUV otkupom i poklonom autora tokom poslednjih deset godina. O originalnom filmskom materijalu brine Jugoslovenska kinoteka.
Većina ih je osvojila prestižne nagrade, pa je film Nije ptica sve što leti dobio Srebrnu medalju u Beogradu i Carmen d’Avino nagradu u Oberhauzen, Iskušenje je nagrađeno Zlatnom medaljom u Beogradu i Bronzanom u Bilbaou, a Nevesta je osvojila Gran pri na Međunarodnom festivalu animacije u Anesiju, Zlatnu medalju u Beogradu i prvu nagradu u Oberhauzenu. I film Trijumf trijumfovao je u Oberhauzenu, a Don Kihot osvojio je Srebrnu medalju u Beogradu.
Borislav Šajtinac (1943, Melenci) obrazovao se u Školi primenjene umetnosti u Novom Sadu, na Akademiji umetnosti u Beogradu i na Ecole Supérieure des Beaux-Arts u Parizu, gde živi i radi od kraja 80-ih godina.
Šajtinac je započeo rad na animiranim filmovima 1966. godine učešćem u produkciji nekoliko crtanih filmova. Prvi kratak film realizovao je u Minhenu 1967. godine (Analiza, crno-beli), a zatim i brojne animirane kratke filmove u Jugoslaviji i Nemačkoj. Iste godine godine se priključio mladom studiju za animaciju produkcijske kuće Neoplanta film, gde je između 1969. i 1972. realizovao sedam kratkih animiranih filmova.
U jesen 1972. godine napustio je zemlju i preselio se u Nemačku, gde je nastavio da radi kao filmski autor. Tokom NATO bombardovanja SR Jugoslavije 1999. godine, većina negativa njegovih filmova je uništena ili izgubljena.
Šajtinac je sredinom 80-ih imao retrospektivu u Muzeju Vilhelm Buš u Hanoveru, a izlagao je u međuvremenu, osim u Nemačkoj, i u Francuskoj i Belgiji. Njegovi radovi nalaze se u kolekcijama i izlagani su u muzejima u Beogradu, Novom Sadu, Hanoveru, Bonu, Bazelu, Parizu, Strazburu…
Šajtinac je i danas jedan od najoriginalnijih umetnika koji se bave animacijom. Živi i radi u Parizu.