Predlog subvencije za kupovinu bicikala

PhotoCredit: PhotoAS/shutterstock.com/https://www.ekapija.com/

Novosadska biciklistička inicijativa uputila je Ministarstvu zaštite životne sredine i Vladi Republike Srbije predlog da subvencioniše kupovinu bicikala, kako bi se veći broj građana opredelio za ovo jeftino, jednostavno i efikasno prevozno sredstvo koje čuva životnu sredinu i kako bi se smanjilo zagađenje vazduha.

U Novom Sadu ima više od 30.000 biciklista i približno 100 kilometara biciklističkih staza.

Istraživanja koja su vršena u Novom Sadu pokazala su da se do ovog broja došlo različitim aktivnostima kojima je podsticana vožnja bicikla i da je pre 10 godina broj biciklista bio 3 puta manji. Na bilo koje mesto moguće je stići biciklom brzo, ekonomično, parking se retko traži i zagađenje koje potiče od bicikla je praktično nepostojeće.

Računica inicijative polazi od toga da u poređenju sa najavljenim subvencijama od 8.000 EUR za kupovinu jednog taksi vozila, 80 građana može dobiti podsticaj od 100 EUR za kupovinu bicikla, što za većinu građana u manjim gradovima predstavlja efikasno rešenje.

Gradovi koji su veći ili imaju uzbrdice bili bi pogodniji za električne bicikle, za koje bi bilo potrebno izdvojiti nešto više novca i dati nešto veće podsticaje.

Prema predlogu, građani bi ove pogodnosti mogli da ostvare jednom u 3 ili 4 godine, pod uslovom da kupe nov bicikl tehnički i opremljen u skladu sa propisima za učešće u saobraćaju. Na ovaj način bi se smanjilo zagađenje vazduha, ali i zagađenje bukom.

Dodatni predlozi uključuju podsticaje privredi za nabavku dostavnih bicikala (naročito teretnih), kao i omogućavanje poslodavcima da troškove za dolazak na posao isplate i onima koji dolaze biciklom ili peške, nasuprot stavu Ministarstva finansija da ovi troškovi pripadaju samo onima koji koriste automobil ili javni prevoz.

Novosadski biciklisti su, takođe, predložili i promenu regulative u oblasti saobraćaja, kako bi biciklistički saobraćaj bio bezbedniji i pristupačniji roditeljima i deci mlađoj od 12 godina i kako bi se navika korišćenja bicikla razvijala što ranije.

Prednosti navedenih mera su te što se mogu sprovesti gotovo odmah, konkretne su, ekonomski isplative, povećaće kvalitet života velikog broja građana i uvođenjem novih, tehnički ispravnih bicikala u saobraćaj, direktno će se povećati bezbednost u saobraćaju.

Podsticaji za kupovinu bicikla u različitim zemljama Evrope postoje već duže vreme, dok su se u regionu pojavili u Severnoj Makedoniji i Crnoj Gori.

Prethodni članakKaira Looro Competition 2020 – konkurs za dizajn Operativnog centra za rešavanje humanitarnih kriza u Africi
Sledeći članakSedmoro umetnika na 39. Simpozijumu Terra

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here