Pretraživač kulturnog nasleđa Srbije

PhotoCredit: http://www.politika.co.rs/

Na internetu se od ove nedelje na jednom mestu može pogledati kulturno nasleđe i stvaralaštvo nastajalo na teritoriji Republike Srbije od praistorije do danas, kao i kulturno stvaralaštvo srpskog naroda van matice.

Projekat pod nazivom Vremenska linija kulture Republike Srbije i Srba van matice realizovalo je Ministrastvo kulture Republike Srbije.

Prema rečima Dejana Maksimovića, pomoćnika ministra kulture za razvoj digitalne istraživačke infrastrukture u oblasti umetnosti, svi podaci naći će se na sajtu www.kultura.rs i www.culture.rs.

Na sajtu će se nalaziti više od 1.600 odrednica, ilustrovanih fotografija i audio-vizuelnih materijala od perioda Lepenskog vira do danas, i to na srpskom i engleskom, s tim da je u planu prevod i na druge jezike.

Projekat je poveren Zavodu za proučavanje kulturnog razvitka.

Sajt– Sadržaj Vremenske linije može da se pretražuje prema kategorijama, određenim oblastima kulture i umetničkim delatnostima: arhitektura, književnost, audio-vizuelne umetnosti, kulturno nasleđe, muzika, vizuelne umetnosti, izvođačke umetnosti, manifestacije, nauka, mediji, ustanove.

Cilj je da se javnosti predstave raznovrsni digitalni fondovi i obezbede informacije o nasleđu koje čuvaju naše arhive, muzeji, galerije…

Mehanizam prikupljanja informacija zasnovan je na jedinstvenim softverskim rešenjima koja se koriste u bibliotekama, zavodima za zaštitu spomenika, muzejima i drugim institucijama. Tako pretraživač čini javnim rad ustanova kulture, a kao pouzdan izvor informacija doprinosi naučnoistraživačkom radu, obrazovanju i promovisanju kulturnog nasleđa.

Ideja ovog projekta jeste jačanje svesti o značaju kulturnog nasleđa i identiteta.

Materijale za sajt ustupili su Arhiv Srbije, Balkanološki institut SANU, Narodni muzej u Beogradu, Muzej Vojvodine, Narodni muzej Kruševac, Narodni muzej Šabac, Muzej Jugoslavije, Muzej grada Beograda, Jugoslovenska kinoteka, RTS i mnogi drugi.

Prethodni članakPotopljena Vila Savoje
Sledeći članakNagradni konkurs „Avalski toranj, simbol Beograda“

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here