Ronald Rael i UC Berkelei, univerzitet održivog dizajna, stvorili su inovativnu 3D štampanu strukturu napravljenu od cementa.
Širine i visine od 3.5 metra, paviljon Bloom sastoji se od 840 elemenata štampanih po meri napravljenih od portland cementnih polimera bez oksida. Raznorodne “cigle” su štampane delikatnim cvetnim uzorcima koji omogućavaju da prirodna svetlost sija u unutrašnjost paviljona, a zgrada blista poput fenjera kada je osvetljena iznutra.
Tehnologija 3D štampe je brzo napredovala tokom protekle decenije. Dok su prvi štampači polako izbacivali sitne elemente i figurice, današnji napredni štampači mogu proizvesti funkcionalne alate, nameštaj u punoj veličini, automobile, pa čak i cele zgrade. Ronald Rael je pomerio tehnološke mogućnosti do krajnjih granica, a Bloom paviljon otvara nove mogućnosti za polje 3D štampane arhitekture.
Proces izgradnje i materijali Bloom paviljona izdvajaju ga od ostalih 3D štampanih struktura. Većina 3D štampanih objekata nastaje istiskivanjem tečnog cementa kroz mlaznicu. Ovaj proces stvara trajne strukture, ali je gotov proizvod grub i neprecizan.
Bloom je konstruisan pomoću 11 štampača 3D sistema koji koriste cement u prahu, polimere i vlakna. Ovaj proces je minimizirao otpad i dao čvrste a lagane elemente, tipa cigle, štampane s detaljima visoke rezolucije. Prema UC Berkelei, „Bloom je precizna 3D štampana cementna polimerna struktura koja prevazilazi mnoga prethodna ograničenja arhitekture nastale 3D štampom”.