U petak 13. decembra od 15 do 20 sati u prostoru KC Grad (Braće Krsmanović 4) ne propustite konferenciju, Grad po našoj meri, u okviru koje će se razgovarati o prostojećim praksama i kontekstu u kojem se kreiraju urbane politike i planska dokumenta koja te politike sprovode, a u okviru kojih inicijative građana deluju.
Postavlja se pitanje:
Koja je pozicija građana u procesu planiranja gradova u odnosu na institucije koje upravljaju urbanim razvojem, i kakva iskustva u tom procesu imaju građani, a kakva predstavnici struke i institucija?
Da podsetimo, učešće građana u procesu urbanističkog planiranja u praksi, u pravom značenju tog pojma, ne postoji. Ono se praktikuje samo kroz jedan formalni mehanizam, javnu raspravu o nacrtu nekog predloženog plana, koja je zagarantovana Zakonom, ali čije je funkcionisanje diskutabilno.
Pojava velikog broja građanskih inicijativa poslednjih godina, koje teže učešću u planiranju njihovih gradova zahteva i promišljenje kako postojećih praksi, tako i zajedničko osmišljavanje novih.
Zato je jako važno da se razgovara o mogućnostima uvođenja i korišćenja novih, za sada neformalnih mehanizama uključivanja građana u različite faze izrade i usvajanja planova.
Program konferencije sadrži:
- Predstavljanje priručnika, Mali vodič kroz planiranje gradova, autor Milan Stajić, arhitekta /15.00 – 15.45 sati/.
Priručnik je nastao sa namerom da se premosti jaz između birokratskog jezika kojim se urbani planovi pišu pa je često nekome ko po profesiji nije arhitekta-urbanista teško da razume sadržaj plana i da na njega odreaguje primedbom, i građana koji ne mogu da učestvuju u planiranju.
Autor će ovom prilikom predstaviti sadržaj priručnika kao i način njegovog korišćenja, i približiti ga svima kojima je namenjen.
- Razgovor Perspektive urbanog razvoja /16.00 – 17.30 sati/.
U razgovoru učestvuju:
– Milena Zindović, arhitektkinja i urbanistkinja, nekadašnja direktorka urbanističkog preduzeća u Šapcu, osnivačica NVO Pametni grad.
– Aleksandar Bede, arhitekta, član upravnog odbora Društva arhitekata Novog Sada, jedan od pokretača projekta Urbanistička straža.
Moderator je Iva Čukić, Institut za urbane politike.
Ovaj razgovor je posvećen stanju u kome se nalaze gradovi u Srbiji danas, karakteristikama urbanog razvoja, i mogućim odgovorima na njih.
Namera je da se istaknu konkretni primeri, principi i mehanizmi kojima možemo uticati na promenu dominantnog pravca urbanog razvoja, nizak nivo opšteg poverenja i komunikacije, institucionalnu sklerozu, i uključivanje stvarnih potreba građana u oblikovanje budućnosti naših gradova.
Ključna obeležja i izazove, mogućnosti i odgovore, razmotriće se iz specifične profesionalne i iskustvene perspektive sagovornika.
- Razgovor Iskustva građana u procesu planiranja grada. /18.30 – 20.00 sati/.
U razgovoru učestvuju:
– Ana Popovicki Ćapin, članica inicijative Sačuvajmo zelenu Zvezdaru.
– Aleksandar Salapura, član inicijative Ne dam kej.
Moderator je Božena Stojić, Institut za urbane politike.
Fokus ovog razgovora je na uzrocima i problemima urbanog razvoja koji su doveli do okupljanja građana i njihovih reakcija, kao i na celokupni proces kroz koji ove grupe građana prolaze u svojim naporima da utiču na urbani razvoj svog neposrednog okruženja.
Razgovaraće se o izazovima učešća u planiranju grada sa kojima su se suočavali, ali i o različitim tipovima aktivnosti koje su realizovali kako bi ostavrili svoje ciljeve.
Posebno će se osvrnuti na različite mehanizme, formalne i neformalne, koje su građani primenjivali kako bi ostvarili svoje pravo na učešće u urbanom razvoju grada.
Konferenciju organizuje Institut za urbane politike u okviru projekta Towards participatory shaping of urban development, koji podržava Olof Palme International Center.
Ulaz na konferenciju je besplatan.