Muzej primenjene umetnosti i Muzej grada Beograda priredili su, kao zajednički projekat, izložbu Stari konak: zaboravljeni beogradski dvor. Izložbu prati i stručno vođenje koje je zakazano za 19. septembar u 19 sati u prostorijama Muzeja primenjene umetnosti (Vuka Karadžića 18). Svečano otvaranje izložbe bilo je 29. avgusta, a postavka je otvorena do 25. septembra ove godine.
Autori izložbe su MA Dejan Vukelić, istoričar umetnosti, mr Jelena Perać, kustos-muzejski savetnik Muzeja primenjene umetnosti i Vladimir Tomić, viši kustos Muzeja grada Beograda.
Pored 64 fotografije, izloženi su i originalni predmeti iz Starog konaka kojima je do danas sačuvan trag – delovi salona kralja Aleksandra Obrenovića, koji se čuvaju u manastiru Vraćevšnici. Ovom prilikom oni se ekskluzivno predstavljaju prestoničkoj publici, kao i srebrna žardinijera kralja Milana, iz kolekcije Istorijskog muzeja Srbije.
Poseban kuriozitet predstavljaju dva predmeta koja upućuju na tragičnu završnicu poslednjeg vladarskog para iz dinastije Obrenovića, a koja su se odigrala u ovom zdanju – ključ od prostorije u kojoj su se krili, iz kolekcije Istorijskog muzeja Srbije, i zavesa s tragovima krvi kralja Aleksandra i kraljice Drage, iz kolekcije Muzeja rudničko – takovskog kraja.
Namera dve institucije je da premijernim izlaganjem i publikovanjem fotografija, kao i retkih sačuvanih predmeta vezanih za Stari konak, ukažu na nestale, zaboravljene i otuđene delove naše pokretne i nepokretne baštine, i da skrenu pažnju stručne i šire javnosti na ova ključna pitanja zaštite i čuvanja kulturnog nasleđa.
Da podsetimo, stari konak je oko 1840. godine, kao svoju porodičnu kuću podigao ustavobranitelj Stojan Simić. Knez Aleksandar Karađorđević je ovo zdanje 1845. godine učinio vladarskim rezidencijalnim objektom, a tu namenu ono će zadržati i pod vladarima iz dinastije Obrenović.
Nakon dinastičkog prevrata u Srbiji, zdanje je porušeno u avgustu 1904. godine. Istorijat Starog konaka, s fokusom na poslednji period njegovog postojanja, na izložbi je predstavljen fotografijama dvorskih enterijera i upotrebno-dekorativnih predmeta koji su ih oblikovali, a koje se danas čuvaju u kolekcijama Muzeja primenje umetnosti, Muzeja grada Beograda i Zavičajnog odeljenja Biblioteke grada Beograda.
Budući da je Stari konak porušen, a najveći deo predmeta nakon toga otuđen putem aukcijskih prodaja, fotografije s kraja XIX i početka XX veka, čiji su autori Milan Jovanović i Ljubiša Đonić, predstavljaju jedini vizuelni trag o izgledu i sadržaju ovog zdanja i, ujedno, najvalidnije svedočanstvo njegove istorijske prisutnosti.