Na mestu gde iz Dunava samo vire stubovi nosači nalazio se most koji je nosio ime austrijskog cara, izgrađen 1883. godine po projektu Karla Baumana kao deo pruge Budimpešta – Zemun. Bio je dugačak 432 metra i nastavljao se u tunel ispod Petrovaradinske tvrđave dužine 341 metar, koji je sada dobrim delom obrušen. Most je od 1929. godine nosio ime princa Aleksandra Karađorđevića, a srušila ga je Vojska Kraljevine Jugoslavije, 11. aprila 1941. godine, kako bi sprečila dalje nadiranje okupatora i od tada vire samo stubovi iz Dunava.
Pre nekoliko godina održan je javni konkurs za idejno rešenje mosta „Franca Jozefa”. Četiri saobraćajne trake i dva tunela ispod Petrovaradinske tvrđave. Idejno rešenje izabrano je na Međunarodnom konkursu grada Novog Sada (od šest pristiglih), a zajednički su ga uradili preduzeća DOO „Ponting“ iz Maribora, AD „Centar za puteve Vojvodine“ iz Novog Sada i DOO „DDC“ iz Ljubljane.
Budući da se očekuje dalji porast broja stanovnika i broja vozila, gradu su potrebne bar još dve saobraćajnice preko Dunava, zaključili su stručnjaci u studiji koja je urađena pre nekoliko godina. Novi most, takođe, omogući će i da se izmesti saobraćaj iz podgrađa Petrovaradinske tvrđave, čime će se na najbolji način zaštititi i taj čuveni kulturno-istorijski kompleks. Na kraju, zbog reakcija u javnosti i nedostatka novca za sprovođenje celokupne zamisli, od starog idejnog rešenja se u potpunosti odustalo.
23.08.2019. Grad Novi Sad raspisao je novi Javni konkurs za most.
Zadatak konkursa je detaljnija urbanističko -arhitektonska razrada svih elemenata u obuhvatu konkursa kojom će se utvrditi uslovi i način oblikovanja i materijalizacije svih pojedinačnih zona u okviru obuhvata konkursa, odnosno predlozi novog prostornog, odnosno konstruktivnog i oblikovnog rešenja pešačko –biciklističkog mosta i tunela sa pristupnim komunikacijama sa novosadske strane i Petrovaradina kao i pripadajućih površina oko tih objekata. Učesnici konkursa treba da obrazlože koncept uređenja, opis saobraćajnog rešenja, tehnički opis partnernog i pejzažnog uređenja, dekorativne elemente i specifične zahteve za svaku od celina, a one su: zona keja i univerzitetskog parka, most, deo dunavskog bedema, postojeći tunel ispod tvrđave i zona „Lovoturs“, sa pristupom tunelu. Od prijavljenih projektanata očekuje se i razrada kompletnog osvetljenja.
Za prva tri rada obezbeđene su novčane nagrade – prvo mesto osvaja četiri miliona dinara, drugo mesto 2,5 miliona dinara i treće mesto milion dinara. Ipak, ne postoji nikakva obaveza Grada da sklapa ugovor sa projektantima, s obzirom na to da je konkurs osmišljen kao nagradni i neobavezujući za Grad. Žiri može da odredi i jedan otkup u vrednosti od 200.000 din.
Rok za predaju radova je 31. oktobar. Žiri će svoju odluku doneti do 25. novembra, a ona će potom biti i objavljena i radovi javno izloženi.
Sve o konkursnoj dokumentaciji i uslovima konkursa možete videti ovde.