Vizuelno uobličavanje uličnih rekonstrukcija

PhotoCredit: Prodajna galerija Beograd

U Prodajnoj galeriji Beograd (Kosančević venac 19) u Beogradu u četvrtak 15. avgusta otvorena je izložba slika velikog formata u tehnici ulja na platnu, autorke Jelene Aranđelović, pod objedinjenih nazivom Tragovi zločina i dokazi sreće 2.0.

Izložba obuhvata slike iz dva ciklusa, prvi je retrospektiva radova iz serijala Tragovi zločina i dokazi sreće iz perioda 2015 – 2019, koji se bavi fenomenom sećanja, kako iz lične arhive, tako i iz odbačenih dokumenata nepoznatih ljudi.

Kroz minuciozni crtački grafizam i istančanu gamu „sive boje“, prema fotografskim predlošcima, kreirane su urbane predstave, kadrovi gradskih pejzaža zamišljeni kao minzascen prošlih, potisnutih ili nekih budućih uznemirujućih događaja i ličnih preokupacija.

Drugi ciklus radova Ulične rekonstrukcije započet je 2017. godine i još je u procesu rada, a proučava aktuelna građenja i urušavanja urbanog pejzaža.

Privučena gradskim radovima i rekonstrukcijama pored kojih je svakodnevno prolazila, autorka je fotografisala prizore sa željom da ih vizuelno izrazi kroz slikarski rad. Kako rekonstruisanje kao fenomen i akcija nema definisanu formu tako i njeno stvaralaštvo, mada zasnovano na detalju, ostaje i dalje u procesu re(definisanja) i potrage.

Jelena Aranđelović (1979) diplomirala je, a potom i magistrirala slikarstvo na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu 2008. Tokom 2004-2005. studirala je na Ecole Nationale Superieure de Beaux art u Parizu kao stipendista Ambasade Francuske.

Dobitnica je stipendija Kraljevine Norveške, stipendije Francuskog kulturnog centra, kao i stipendije za Talente iz fonda Republike Srbije. Izlagala je na brojnim samostalnim izložbama od kojih izdvajamo: Galerija Kulturnog centra Beograda (2004), Galerije Cite International des Arts, Pariz (2006), Galerija Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu (2008), Galerija SULUJ (2017).

Izložba će biti otvorena do 2. septembra 2019. godine.

 

 

Prethodni članakKao na… tanjiru
Sledeći članakPeriferni modernizam

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here