Savremena Galerija Kulturnog centra Vršac predstavlja izložbu slika Isidore Ivanović i crteža Maje Đurović pod nazivom „Utkana nit“. Otvaranje izložbe biće održano u petak 23. aprila 2021. godine u 19h. Izložba će trajati do 11. maja 2021. godine.
Po rečima Slavice Obradinović, istoričarke umetnosti, susret Isidore Ivanović i Maje Đurović predočava nam pogled na svet generacijski bliskih slikarki koje su tretmanom i stilom ostale autentične i različite. Obe umetnice se bave istraživanjem moralnih, društvenih i emotivnih vrednosti koje su uspostavljane kroz istoriju naše civilizacije. Norme, pravila i slobode su građene hiljadama godina i čine okosnicu ljudskog bića i društva.
Poslednje decenije su dovele do negiranja, odbacivanja i zaboravljanja nasleđa koje nas definiše i do lutanja kako pojedinca tako i čitavog društva. Vraćajući se tim principima, tragajući za njima i otkrivajući njihov značaj i neophodnost Isidora Ivanović i Maja Đurović svoja saznanja i doživljaje prenose u umetnička ostvarenja. To je njihova zajednička nit čijim preplitanjem stavaraju širu sliku estetike, emocija, svesti i lepote sveta u kojem živimo i na taj način potiru izgubljenost i zaborav, stavljaju fokus na suštinske i neprikosnovene vrednosti koje daju smisao i omogućavaju napredak. Lepota u njihovim delima ima dublje kontemplativno značenje u koje su utkani filozofski principi i razmišljanja dveju umetnica.
Isidora Ivanović je usredsređena na dodir i komunikaciju dodirom. Ona evocira uspomene i podstiče posmatrača da se zapita o svom početku, životnom putu, otuđenju koje se na njemu desilo i povratku iskonskom u emotivnom smislu. Isidora kroz niti tka sliku spoznavanja samog sebe i ukazuje na važnost međuljudskih odnosa. Kroz detalj – dodir majke i deteta – tumači svet oko nas i postavlja ga kao glavni motiv svojih slika. Šake i prsti deteta i majke nežno se dodiruju i prepliću ističući tananost i moć dodira. Studijom trenutka ona predočava nežnost, snagu, ljubav i iznosi kosmološku priču protkanu dubokim mislima.
Dodirom dete započinje spoznaju sveta u majčinom stomaku. Tako se formiraju otisci prstiju dajući svakom čoveku njegovo prvo lično, autentično i neponovljivo obeležje. Taj otisak prsta koji nas čini jedinstvenim sem fizičkih svojstava nosi i emotivnu kompleksnost svakog pojedinca. Sledeća faza razvoja je pogled koji Isidora Ivanović akcentuje skrivanjem lica. Pogled je ogledalo duše, nije zakamufliran osmehom i mimikom kojom počinjemo vešto da vladamo kako bismo ostavili utisak sreće i ispunjenosti. Skrivanje donjeg dela lica postaje veoma aktuelno u novonastalim okolnostima u kojima smo prinuđeni da nosimo maske. Kroz Isidorine slike postajemo svesni da te maske ne skrivaju, već naprotiv otkrivaju i daju pravi uvid u ljudsku dušu i misli pojedinca. Vrsni poznavalac anatomije koji je detaljno izučavao psihologiju čoveka, Isidora Ivanović je iznedrila složene studije s portretskim karakteristikama. Akcenat je i ovde na detalju – očima – koji je intenziviran amorfnom pozadinom svedenog kolorita.
Maja Đurović u ciklusu Sećanje istražuje realne uspomene i imaginaciju koja je protkana fragmentima iz detinjstva. Tako nastaju crteži s nadrealnom atmosferom koja podsećaju na snove. Umetnica se bavi sopstvenim sećanjima i uspomenama bližnjih u koja upliće osećanja, verovanja i nadanja. Razotkriva intimni svet skriven duboko u svakom od nas koji postoji od najranijeg detinjstva. Iako ih vreme menje a život stavlja u drugi plan, ti trenuci ostaju zauvek duboko u nama i tinjaju i usmeravaju sve naše buduće odluke. Maja Đurović se ovom prilikom opredelila za monohromatsku paletu kojom gradi portrete i figure. Akteri njenih crteža smešteni su u svedene, zamišljene predele. U centru pažnje su emotivna stanja kojima oslikava svet samoće, tuge, nadanja. Ciklus Sećanja je beleška о prošlosti pomoću koje pronalazimo sebe u sadašnjosti.