Šekspirovo pozorište Gloub (Globe theater), mesto gde su izvođene legendarne predstave najpoznatijeg pozorišnog pisca svih vremena, nalazi se pred gašenjem, zbog pandemije korona virusa.
Originalni „Globe Theater“ sagradili su članovi Šekspirove trupe 1599, ali je u požaru izgoreo do temelja 14 godina kasnije.
Pozorište je kao osmougaono visoko zdanje. Unutrašnji prostor je bio ovalan, bez krova u centralnom delu, sa ugrađenim ložama i galerijama. Na dan igranja neke predstave, nad teatrom Gloub se vijorila zastava, kako bi ljudi iz celog Londona bili obavešteni. Izgorelo je 1613. godine za vreme izvođenja Šekspirovog komada Henri VIII.
29. juna 1613. Gloub se zapalilo tokom predstave Henri Osmi. Pozorišni top, korišćen tokom predstave, buknuo je, zapalivši drvene grede. Prema jednom od retkih preživelih dokumenata događaja, niko nije povređen, osim čoveka čije su zapaljene pantalone gašene bocom piva.
Gloub je ponovo izgrađen 1614. i zatvoren 1642. godine, te potpuno uništen 1644. godine.
Moderna rekonstrukcija originalnog Glouba započela je 1987. godine, i pod imenom „Šekspirov teatar Gloub“ (engl. Shakespeare’s Globe Theatre). Otvoren je za sezonu 1997/98.
Replika pozorišta sagrađena je na samo nekoliko metara od originalne zgrade na obali Temze, na osnovu istorijskih dokumenata. Zgrada pozorišta je gotovo identična originalnom objektu, ali ima moderne segmente, pre svega betonski temelj, kao i sistem za gašenje požara.
Poreska uprava upozorila je u ponedeljak političku i teatarsku javnost da su se zbog pandemije korona virusa i sveopšteg zatvaranja pozorišta i drugih kulturnih ustanova i institucija dugovi ove kuće nagomilali, a da je istorijski važan teatar postao nesolventan i našao se u finansijskoj blokadi, koja preti da dovede do njegovog zatvaranja.
Umetnički direktor Glouba, Majkl Teri rekao je da teatar ne može da se prijavi za finansiranje Umetničkog saveta Velike Britanije, i da je pozorište „prisiljeno da balansira između preživljavanja i služenja zajednici“:
„Mi smo, kao i svi suštinski slobodnjaci, potpuno zavisni od prihoda sa blagajne bez obzira da li su u pitanju karte, suveniri ili radionice”, rekao je BBC radiju u utorak.
„Kada takvi prihodi presuše, naše rezerve u banci su male i liče na ušteđevinu običnog čoveka. Toliko možemo da trajemo, zaista“.
Džulijan Najt, koji je prvi čovek Komiteta za digital, kulturu, medije i sport u Velikoj Britaniji upozorio je da bi zatvaranje istorijskog pozorišta bila tragedija.
„Šekspirov Gloub je svetski poznata institucija, a ne samo deo našeg nacionalnog identiteta, kao i vodeći primer koliko je umetnost značajna za našu ekonomiju. Bila bi tragedija kada bi naše nacionalno blago pokleklo pred kovidom 19“, rekao je Džulijan Najt.
Izvor:radio BBC, wikipedia